Przyczyna problemów z procesorami 13. i 14. generacji potwierdzona. Intel ma kolejną łatkę mikrokodu

Anna BorzęckaSkomentuj
Przyczyna problemów z procesorami 13. i 14. generacji potwierdzona. Intel ma kolejną łatkę mikrokodu

Po intensywnym dochodzeniu Intel w końcu potwierdza przyczynę problemów występujących z jego procesorami Intel Core 13. i 14. generacji. Ponadto firma wydała kolejną aktualizację mikrokodu, która ma ten problemy rozwiązywać.

Przyczyna problemu przesunięcia Vmin

Źródłem nieprawidłowości, które prowadzą do awarii i problemów występujących na stacjonarnych platformach wyposażonych we wspomniane procesory, jest tak zwane przesunięcie Vmin. Problem został zlokalizowany w obwodzie zegara wewnątrz rdzenia IA, który jest szczególnie podatny utratę niezawodności pod wpływem wysokiego napięcia i temperatury. Zjawisko to prowadzi do zmiany cyklu pracy zegara i niestabilności systemu.

Intel wyróżnił cztery scenariusze operacyjne, które mogą powodować przesunięcie Vmin w procesorach Intel Core 13. i 14. generacji, a są to:

  1. Ustawienia zasilania na płytach głównych, które przekraczają zalecenia Intela.
  2. Algorytm eTVB w procesorach Core i9, pozwalający na pracę w wyższych stanach wydajności przy wysokich temperaturach.
  3. Algorytm SVID w mikrokodzie, który zbyt często żąda wysokich napięć.
  4. Żądanie wysokich napięć przez mikrokod i BIOS podczas pracy w trybie bezczynności lub niskiej aktywności.

Na szczęście, Intel ma już odpowiedź na każdy z tych scenariuszy. Dla pierwszego jest to zastosowanie na płycie głównej ustawień domyślnych dla procesorów Intel Core 13. i 14. generacji. Z kolejnymi dwoma rozprawiono się już dwiema wcześniejszymi aktualizacjami mikrokodu, a z myślą o ostatnim gigant właśnie wydał kolejną taką aktualizację.

Teraz Intel współpracuje z producentami płyt głównych, tak aby te otrzymały odpowiednią aktualizację BIOS z najnowszą aktualizacją mikrokodu – 0x12B. Podobno wewnętrzne testy wykazały, że wpływ nowego mikrokodu na wydajność jest minimalny, a różnice mieszczą się w granicach naturalnych wahań. Oby faktycznie tak było.

Masz procesor Intel Core 13. lub 14. Generacji – co teraz?

Jeśli posiadasz procesor Intel Core 13. i 14. Generacji, powinieneś teraz czekać na najnowszą aktualizację BIOSu dla swojej płyty głównej i regularnie sprawdzać jej dostępność. Sam Intel przypomina rzecz jasna, że problem dotyczy tylko omawianych procesorów, a nie takich produktów, jak najnowsze układy z serii Lunar Lake i nadchodzące Arrow Lake.

Źródło: Intel, fot. tyt. Intel

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.