Apple Intelligence omija Europę. Co to oznacza dla użytkowników?

Anna BorzęckaSkomentuj
Apple Intelligence omija Europę. Co to oznacza dla użytkowników?

Wcześniej w tym miesiącu miała miejsce kolejna edycja konferencji, którą Apple organizuje co roku – konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference). W jej ramach gigant zaprezentował usługę Apple Intelligence – szereg narzędzi AI, z których będzie można skorzystać na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac. Ba, poświęcił on tym narzędziom jakieś 50% swojej prezentacji, zapewniając, że znacznie uprzyjemnią one korzystanie z jego produktów.

Teraz okazuje się, że Apple Intelligence przynajmniej początkowo ominie sporo rynków, a to dlatego, że Apple na razie nie zamierza uruchamiać jej na terenie Unii Europejskiej. Powód? Digital Markets Act (DMA).

Apple Intelligence nie dla użytkowników w Unii Europejskiej

Digital Markets Act (DMA), czyli akt o rynkach cyfrowych to z pewnością największy problem dla Apple na europejskim rynku. To za jego sprawą gigant musiał umożliwić użytkownikom jego urządzeń dostęp do innych sklepów z aplikacjami niż App Store, a także systemów płatności innych firm. Co ważne, wyraźnie widać, że Apple ma problem ze sprawnym i pełnym dostosowywaniem się do zapisów tego aktu. Ledwie tydzień temu dowiedzieliśmy się nawet, że Komisja Europejska planuje nałożyć na firmę grzywnę w związku z niewywiązywaniem ze zobowiązań narzucanych przez nowe przepisy.

Jak już wspomniałam, to właśnie Digital Markets Act jest powodem, dla którego Apple Intelligence przynajmniej początkowo ominie Europę. Firma najwyraźniej obawia się, że aby przestrzegać DMA, musiałaby otworzyć Apple Intelligence na inne ekosystemy, takie jak Android, a to miałoby jej zdaniem zagrozić prywatności i bezpieczeństwu użytkowników.

„Obawiamy się, że wymagania interoperacyjności DMA mogłyby zmusić nas do narażenia integralności naszych produktów w sposób, który zagraża prywatności i bezpieczeństwu danych użytkowników”, czytamy w oświadczeniu Apple.

Funkcje, które kryją się pod nazwą Apple Intelligence, nie będą dostępne dla użytkowników na terenie Unii Europejskiej co najmniej do przyszłego roku. Warto jednak dodać, że na razie Unię Europejską ominie nie tylko Apple Intelligence. Również dwie inne nowości zapowiedziane na WWDC – funkcje iPhone Mirroring i SharePlay Screen Sharing – pojawią się początkowo poza granicami Europy.

Niewielki powód do niezadowolenia?

Oczywiście pytanie brzmi, czy użytkownicy urządzeń Apple w Europie faktycznie odczują brak dostępu do zapowiedzianych przez Apple funkcji AI. Niedawne badania pokazały bowiem, że narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję obecnie cieszą się małą popularnością, a szum wokół nich wydaje się być sztucznie pompowany.

Można też wątpić w to, że Apple długo będzie musiało zmagać się z przepisami takimi jak tymi, które zapisano w Digital Markets Act (DMA), tylko i wyłącznie w Europie. Działania Komisji Europejskiej mogą bowiem zainspirować ustawodawców w innych częściach świata, by i oni ograniczyli monopolistyczne tendencje giganta z Cupertino (i innych technologicznych gigantów). Ba, wygląda na to, że taka inspiracja już miała miejsce, ponieważ wprowadzenie w życie własnego dokumentu wzorowanego na DMA podobno rozważa Japonia. Ciekawe, czy to samo rozważą też Stany Zjednoczone. Jeśli podobne przepisy pojawią się w innych częściach świata, Apple z całą pewnością będzie zmuszone do wprowadzenia wielu zmian w obrębie Apple Intelligence.

Źródło: Android Authority, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.