Koreańczycy opracowali akumulator, który można naładować w kilka sekund

Maksym SłomskiSkomentuj
Koreańczycy opracowali akumulator, który można naładować w kilka sekund

Przez minione kilkanaście lat mojej dziennikarskiej pracy co najmniej raz w miesiącu widziałem doniesienia na temat nowej, rewolucyjnej baterii lub akumulatora. Do tej pory z wszystkich tych pomysłów wdrożono zaledwie garstkę, ale każda technologia daje nadzieję na skrócenie czasu ładowania lub dłuższy czas działania bez konieczności szukania źródła zasilania. Tak może być i tym razem za sprawą zespołu badaczy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST). Opracowali oni akumulator łączący w sobie właściwości anod charakterystyczne dla baterii z katodami odpowiednimi dla superkondensatorów.

Ten akumulator można naładować w kilka sekund

Baterie i akumulatory sodowe nie są nowym pomysłem. Sód, będący pierwiastkiem nawet 500 razy bardziej powszechnym niż lit zwraca uwagę naukowców ze względu na możliwość wykorzystania go do tworzenia akumulatorów sodowych. Te nie są jednak pozbawione wad, takich jak niższa moc wyjściowa, ograniczone właściwości magazynowania i dłuższe czasy ładowania. Obecnie dostępne są dwa rodzaje systemów magazynowania sodu: baterie sodowe (SIB) i kondensatory sodowe (SIC). Zespół badawczy pod kierownictwem profesora Jeung Ku Kanga z Wydziału Nauki i Inżynierii Materiałowej KAIST opracował hybrydową baterię sodową o dużej energii i mocy (SIHES), zdolną do szybkiego ładowania.

Innowacyjny hybrydowy system magazynowania energii łączy materiały anodowe typowo używane w bateriach z katodami odpowiednimi dla superkondensatorów, które znacie na przykład z samochodowych jump starterów. Kombinacja pozwala osiągnąć zarówno dużą pojemność magazynowania, jak i szybkie tempo ładowania i rozładowania, czyniąc z nowczesnego akumulatora opłacalną alternatywę dla baterii litowo-jonowych następnej generacji.

Akumulatory sodowe to przyszłość?

Akumulatory sodowe, takie jak te opracowane przez koreański zespół naukowców, mogą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na tanie urządzenia magazynowania energii elektrochemicznej o wysokiej gęstości energetycznej. Mogłyby zostać wykorzystane nie tylko w elektronice użytkowej, ale także w samochodach elektrycznych oraz dużych systemach sieciowych.

Profesor Kang z KAIST stwierdził, że badania stanowią przełom w przezwyciężaniu obecnych ograniczeń systemów magazynowania energii. Przewiduje szersze zastosowania odkrycia w niedalekiej przyszłości.

Poczekamy, zobaczymy.

Źródło: Eurekalert.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.