LEGO i ESA stworzyły klocki z meteorytowego pyłu. To zapowiedź ery kosmicznego budownictwa

Anna BorzęckaSkomentuj
LEGO i ESA stworzyły klocki z meteorytowego pyłu. To zapowiedź ery kosmicznego budownictwa

Istnieje wiele zestawów LEGO o tematyce kosmicznej, a teraz powstały klocki LEGO wykonane z materiału, który pochodzi z kosmosu. Duński producent klocków połączył siły z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), aby stworzyć klocki LEGO z prawdziwego meteorytowego pyłu. Ciekawe, nieprawdaż?

Regolit jako materiał budowlany

Skąd pomysł na produkcję klocków LEGO z meteorytowego pyłu? Omawiany projekt to demonstracja koncepcji,  która zakłada, że astronauci mogliby wykorzystać pył księżycowy do budowy struktur na powierzchni Księżyca. Możliwość wykorzystywania surowców dostępnych na powierzchni tego kosmicznego obiektu do budowy stacji badawczych i innych budynków pozwoliłaby znacznie obniżyć koszty realizacji szerzej zakrojonych misji związanych z Księżycem.

Powierzchnię Księżyca pokrywa warstwa luźnej, zwietrzałej skały w postaci drobnego pyłu, zwana regolitem księżycowym. Od dawna uważano, że regolit w jakiejś formie będzie potrzebny do budowy naszych pierwszych kolonii poza Ziemią. Jest łatwo dostępny i istnieje kilka potencjalnych metod przekształcenia go w materiały budowlane. W końcu ludzie od tysięcy lat budują konstrukcje z ziemi, gleby i piasku.

Wizualizacja z użyciem klocków Lego

Oczywiście, na Ziemi nie ma zbyt wiele księżycowego regolitu, z którym można by eksperymentować, tym bardziej na szerszą skalę. Dlatego naukowcy z ESA stworzyli własny, symulowany regolit, mieląc na drobny pył bardzo stary meteoryt. Pył z tego meteorytu został przekształcony w mieszankę, która została użyta do wydrukowania w 3D klocków Lego.

„Nie jest tajemnicą to, że prawdziwi naukowcy i inżynierowie czasami testują swoje pomysły z wykorzystaniem klocków LEGO. Kosmiczne klocki ESA to świetny sposób na zainspirowanie młodych ludzi i pokazanie im, że zabawa i siła wyobraźni odgrywają ważną rolę również w nauce o kosmosie.”, powiedział Emmet Fletcher, dyrektor biura ds. marki i partnerstw w ESA.

Księżycowe klocki łączą się ze sobą tak samo jak zwykłe klocki LEGO, choć występują tylko w jednym kolorze (kosmicznym szarym 😉). Jeśli chcesz te klocki zobaczyć na żywo, to wiedz, że są one wystawione w wybranych sklepach LEGO do 20 września. Niestety, wśród tych sklepów nie został wymieniony żaden sklep zlokalizowany w Polsce. Najbliższe, w którym kosmiczne klocki zostały wystawione, to The Lego Store w Kolonii oraz w Monachium w Niemczech.

Źródło: ESA, fot. tyt. ESA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.