ONLYOFFICE Desktop Editors
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Linux
Licencja: Freeware (bezpłatna)
W skład ONLYOFFICE w wersji Desktop Editors wchodzą aplikacje Document (odpowiednik Worda), SpreadSheet (odpowiednik Excela) oraz Presentation (odpowiednik PowerPointa). Stworzony przez Litwinów pakiet został w pełni spolszczony i oferuje użytkownikom z Polski także funkcję autokorekty. Program stawia na minimalizm – miejsce wielu zakładek zajęły w nim niewielkie ikony. Z tego właśnie powodu interfejs programów biurowych powinien przypaść do gustu użytkownikom laptopów o niewielkiej przekątnej ekranu. Korzystający z ONLYOFFICE chwalą to rozwiązanie za niską zasobożerność i pomijalny wpływ jego działania na wydajność procesora, a także dysku twardego. To właśnie ta aplikacja jawi się jako najlepszy darmowy pakiet biurowy dla starszych komputerów, dysponujących mniejszą mocą obliczeniową. Program może posłużyć także jako przeglądarka plików PDF.
WPS Office
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: Freeware (bezpłatna)
Polaris Office
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS
Licencja: Freeware (bezpłatna)
Po zainstalowaniu aplikacji na „dzień dobry” otrzymujemy 1 GB przestrzeni na dysku wirtualnym, którą dzielić można pomiędzy maksymalnie trzema urządzeniami (jednym komputerem osobistym i dwoma smartfonami lub tabletami. Opcjonalnie, Polaris Office można połączyć z popularniejszymi dyskami wirtualnymi pokroju Dysku Google, Dropboxa lub Microsoft OneDrive. Niestety, miesięczny bezpłatny transfer danych ograniczony jest do zaledwie 60 MB.
Pliki synchronizowane są w czasie rzeczywistym w chmurze, dzięki czemu pracę można rozpocząć na jednym urządzeniu i bez zapisania kontynuować ją na zupełnie innym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym momencie dany plik edytowało kilka zaproszonych do współpracy osób.
W trakcie instalacji wariantu desktopowego aplikacji warto zwrócić uwagę na to, co chcecie zainstalować. Oprócz pakietu biurowego opcjami w oryginalnym instalatorze producenta są także rozszerzenie WebAdvisor, wtyczka Premier Opinion, a nawet program antywirusowy. Musicie także wiedzieć, że w Polaris Office występują mało inwazyjne reklamy.
OfficeSuite Basic
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: angielska
System: Windows 7/8/10
Licencja: Freeware (bezpłatna)
Notepad++
Kategoria: Edytor tekstu z funkcjami dla programistów
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: GNU PL
LibreOffice
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows XP/Vista/7/8/10, Mac OS, Linux
Licencja: Freeware (bezpłatna)
LibreOffice to zbiór aż sześciu programów biurowych, umożliwiających działania na wielu płaszczyznach. Są to rzecz jasna odpowiedniki płatnych rozwiązań Microsoftu. Do dyspozycji użytkowników za darmo oddano moduły Writer (edytor tekstu), Calc (arkusze kalkulacyjne), Impress (prezentacje), Base (bazy danych), Draw (diagramy), Math (rozwiązywanie równań matematycznych, fizycznych i chemicznych). Nazwa pakietu brzmi znajomo, ale nie do końca tak, jak ją zapamiętaliście? LibreOffice to „spadkobierca” OpenOffice, powstały po przejęciu firmy Sun Microsystems przez Oracle.
Dokumenty Google
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows
Licencja: Trialware
Dokumenty Google można obsługiwać także offline z poziomu przeglądarki Google Chrome lub na urządzeniach mobilnych. Funkcjonalność pakietu jest wtedy jednak ograniczona. Jedną z większych zalet Dokumentów Google jest przechowywanie wszystkich plików w chmurze i zapisywanie postępów prac w czasie rzeczywistym. Nawet w razie awarii zasilania treści zostaną zachowane bez konieczności manualnego ich zapisywania. Innym atutem jest bardzo wygodna praca na dokumentach w kilka osób jednocześnie, po uprzednim zaproszeniu do wspólnego działania. Edycję plików usprawnia funkcja autokorekty w czasie rzeczywistym, a w przypadku pracy zespołowej – także specjalny czat.
Wadą Dokumentów Google są z pewnością ograniczone możliwości formatowania dokumentów, w porównaniu do płatnego rozwiązania Microsoftu oraz sporadyczne błędy w wyświetlaniu formatów plików programów zewnętrznych.
Dla użytkowników niekomercyjnych pakiet Dokumenty Google jest darmowy. W zamian za opłatę w wysokości od 4 euro miesięcznie uzyskać można dostęp do pakietu G Suite dającego możliwość tworzenia i współtworzenia treści w firmie – wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami, kontrolą z poziomu panelu administratora oraz wsparciem telefonicznym Google.
Office 365
Kategoria: Pakiet biurowy
Wersja językowa: polska
System: Windows 7/8/10
Licencja: Trial (testowa)
Pakiet Office 365 w wersji Home zainstalować może nawet 6 użytkowników, na 6 komputerach. Ceny Office 365 są bardzo różne. Microsoft sugeruje opłatę na poziomie 299,99 złotych rocznie lub 29,99 złotych miesięcznie za Office 365 Personal lub jednorazową w wysokości 639,99 złotych za edycję Office Home & Student 2019 (zawierającą wyłącznie aplikacje Word, Excel i PowerPoint). Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie te produkty taniej, z legalnych źródeł.