VPS – co to takiego?
VPS, czyli Virtual Private Server to narzędzie, które da niezależność. Dokładnie jest to podział jednego, fizycznego serwera na kilka wirtualnych. Jak to działa? Na serwerze fizycznym instaluje się system bazowy, a także niezbędne oprogramowanie, które będzie odpowiadało za tworzenie wirtualizacji. Kiedy kupujemy VPS-a otrzymujemy część maszyny fizycznej do naszej dyspozycji. Decydujemy wtedy o tym jakiego systemu chcemy używać, czy będziemy korzystali z pełnej mocy przydzielonej nam przez firmę. Wszystkie wirtualne urządzenia są od siebie odizolowane. Na każdej maszynie wirtualnej możemy zainstalować inny system, a żadne operacje przeprowadzane na jednym serwerze wirtualnym nie zaburzą pracy pozostałych serwerów.
VPS daje także niezawodność i niezależność. Dlaczego? Między innymi dzięki temu rozwiązaniu nie trafimy na czarną listę, kiedy to inny użytkownik serwera będzie rozsyłał SPAM. Ponadto w każdym momencie użytkowania z VPS, można zwiększyć jego wydajność. Jest to ważne, kiedy działalność jest sezonowa i może być w odpowiednich okresach, bardziej obciążona. O przydziale zasobów decyduje administrator serwera. Przydziela się między innymi zasoby gwarantowane, czyli dedykowane dla VPS-a do których musi mieć zawsze dostęp, a także te osiągane chwilowo, kiedy to serwer – maszyna główna nie jest obciążony.
Niektórzy boją się czegoś nowego. Czegoś, co wymaga ingerencji w ustawieniach, jednak to mylna obawa. VPS to idealne rozwiązanie bez względu na to, czy użytkownicy mają lub nie mają doświadczenie z własnym serwerem. To dzięki możliwościach VPS’a zbudujemy miejsce, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.
Należy jednak zauważyć, że VPS ma jedno główne ograniczenie. Chodzi o stan, a konkretnie parametry techniczne głównej maszyny. Jeśli ona ulegnie awarii, żaden z VPSów nie będzie działał. Uniwersalność serwerów VPS sprawia, że korzystają z nich małe i duże przedsiębiorstwa, a także prywatni odbiorcy. Wykorzystuje się serwer w celu hostingu WWW, monitorowaniu usług, obsługi serwerów gier sieciowych, streamingu etc. Można zakupić VPS na którym sami będziemy zarządzali całością. Istnieje możliwość także zakupu tak zwanego managed VPS – czyli serwera VPS zarządzanego przez administratora z zewnątrz. Najczęściej managed VPS sprzedawany jest z administracją dostarczaną przez dostawcę usługi, co oznacza że to dostawca instaluje oprogramowanie, dokonuje aktualizacji oraz dba o stabilność samego systemu.
Root VPS
{reklama-artykul}Osobom, które mają już doświadczenie w posiadaniu serwera, poleca się root VPS. Oczywiście, aby nie wprowadzać nikogo w błąd – każdy serwer VPS posiada root VPS dla każdego klienta jednak istnieje możliwość wyboru tzw. managed VPS o którym piszemy wyżej. Skupmy się jednak na „czystym” VPS z Root’em. Otrzymuje się wtedy dostęp do konta root w zainstalowanym na wirtualnym serwerze systemie operacyjnym. Dzięki temu, możemy dobrać wszystkie funkcje według swoich indywidualnych życzeń. To rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy się kontaktować z dostawcą hostingu. Otrzymujemy jeszcze większą niezależność. Jednakże należy pamiętać, że wymaga to większej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu serwerem. Krótko mówiąc Root VPS to nic innego jak serwer VPS z większymi możliwościami edycji ustawień naszej maszyny. VPS to przyszłość hostingu. W konfrontacji z klasycznymi kontami hostingowymi otrzymujemy większą wydajność, bezpieczeństwo i stabilność. Dodatkowo możliwość root-a sprawia, że wszystkie funkcje serwera dopasujemy do swoich wymogów co sprawi, że wykorzystamy maszynę w stu procentach. Co ciekawe, serwer VPS może być lepszy od dedykowanego. Dlaczego? Przy serwerze dedykowanym każda operacja sprawia, że musimy reinstalować system, a także połączyć się za pomocą zdalnego pulpitu. W przypadku VPS-ów nie ma takiej potrzeby – wszystko dzieje się automatycznie za sprawą wirtualizacji. Większość funkcji dostajemy z poziomu panelu, który oferuje nam dostawca serwera.
Podsumowując
VPS to naprawdę świetne rozwiązanie dla właścicieli sklepów internetowych, firm, które potrzebują szybkiej obsługi CRM lub stron, a także dla programistów czy webmasterów. VPS idealnie sprawdza się jako miejsce na portal internetowy – zarówno ten mały jak i rozbudowany. Wirtualny serwer to także bezpieczeństwo. Każdy właściciel swojego VPS-a posiada własny adres IP, dzięki czemu jest odseparowany od innych użytkowników maszyny fizycznej. Większość firm hostingowych zapewnia gwarancję niezawodności SLA. Gwarancja ta obejmuje zapewnienie prądu, stabilnego łącza oraz techniczną sprawność maszyn fizycznych. Przy wyborze VPS-a pamiętajmy o sprawdzeniu możliwości technicznych serwera fizycznego. Im lepszy procesor i pamięć RAM tym lepsza niezawodność wirtualnej maszyny, którą kupimy. Jeśli istnieje możliwość testów serwera skorzystajmy z tego przywileju. Dzięki temu sprawdzimy jakie możliwości oferuje sprzęt, którego mamy w przyszłości używać.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem cal.pl należącym do firmy INFO-CAL, czołowego dostawcy usług internetowych, która od 1994 buduje swoje doświadczenie dostarczając swoim Klientom usługi o najwyższej jakości. Firma zdobyła zaufanie ponad 30000 Klientów, co zaowocowało na wysoką pozycją na rynku polskich providerów internetowych.