Wyłączanie zbędnych wtyczek
Firefox używa wielu wtyczek podczas pracy, które ułatwiają codzienne przeglądanie sieci. Często dzieje się jednak tak, iż niektóre z nich są nam w ogóle niepotrzebne. Zabierają cenne zasoby i sprawiają, że przeglądarka działa o wiele wolniej. Warto zatem wyłączyć wtyczki, z których i tak nie korzystamy. W tym celu klikamy na przycisk „Firefox” w lewym górnym rogu, a następnie wybieramy „Dodatki”.
Przełączamy się na zakładkę „Wtyczki”. Wyświetli nam się lista. Jak widać, sporo pozycji jest nam całkowicie zbędna, dlatego też klikamy na przycisk „Wyłącz” umiejscowiony zaraz obok wpisu. W taki sposób oceniamy i wyłączamy wszystkie niepotrzebne wtyczki. Generalnie do poprawnego działania przeglądarki jest nam potrzebny jedynie Flash.
Po dezaktywacji niedziałające wtyczki zostaną automatycznie przeniesione na koniec listy.
Wyłączanie rozszerzeń
Rozszerzenia, jak sama nazwa wskazuje, dodają nową funkcjonalność do naszej przeglądarki. Mogą one blokować reklamy, integrować się z portalami społecznościowymi czy przykładowo wprowadzać obsługę kart za pomocą gestów. Każde rozszerzenie powoduje jednak, iż Firefox działa coraz wolniej. Warto zatem wyłączyć nieużywane przez nas rozszerzenia, aby przyspieszyć działanie programu. Do zakładki rozszerzeń dostajemy się w taki sam sposób, jak do wtyczek.
Tutaj panuje już pełna dowolność – żadne rozszerzenie nie jest nam potrzebne do poprawnego działania programu i możemy je wyłączyć według własnych preferencji. W tym celu klikamy na przycisk „Wyłącz”. Część rozszerzeń będzie wymagała ponownego uruchomienia przeglądarki, aby zastosować zmiany.
Czyszczenie danych przeglądarki
Mozilla Firefox zapisuje większość czynności, jakie wykonujemy podczas przeglądania internetu. Zapisują się obrazki, ciasteczka, dane logowania itp. Zbyt duży natłok takich informacji potrafi w znaczący sposób spowolnić działanie przeglądarki. Usunięcie zbędnych plików przyspieszy zatem program. W tym celu naciskamy przycisk „Firefox”, a następnie przechodzimy do „Historia” -> „Wyczyść historię przeglądania”.
Rozwijamy „Okres do wyczyszczenia” i zaznaczamy „Wszystko”.
Klikamy na „Szczegóły”, aby wybrać pliki, które mają zostać usunięte.
Zaznaczamy opcje, które chcemy usunąć a następnie klikamy „Wyczyść teraz”.
Po wyczyszczeniu przeglądarki według przedstawionego wyżej schematu i zoptymalizowaniu wtyczek, Firefox powinien działać o wiele szybciej.