Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?
Oczywiście porady te warto stosować przez cały rok – nie tylko w grudniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w okresie przedświątecznym ilość zamówień w sklepach internetowych znacząco wzrasta, a to tworzy pole do popisu dla mniej uczciwych internautów. Jak się przed nimi przestrzec?

1. Dokładnie przeanalizuj ofertę
Obserwowana właśnie oferta wydaje ci się niezwykle atrakcyjna? Nowy sprzęt jest oferowany za 1/4 ceny? Tego typu promocje już od początku powinny nam się wydać podejrzane. Nikt o zdrowych zmysłach nie sprzedaje najnowszego urządzenia za małe pieniądze. W takim przypadku warto sprawdzić średnie ceny w innych sklepach i dokładnie przeanalizować ofertę. Może się bowiem okazać, że produkt posiada ukryte wady techniczne. Zasada jest jedna – jeżeli coś wydaje nam się podejrzane, lepiej tego nie kupować.

2. Korzystaj z szyfrowanego połączenia
Sklepy internetowe powinny dbać o bezpieczeństwo swoich klientów, a co za tym idzie, przetwarzać ich dane w odpowiedni sposób. Warto zatem korzystać z witryn, które oferują szyfrowanie. Jak to rozpoznać? W przeglądarce internetowej wyświetli nam się symbol kłódki (często zielonej), a adres będzie się rozpoczynał od https.

zakupy online 1

Tak wygląda połączenie szyfrowane w Google Chrome

3. Sprawdzaj opinie
Niezależnie, czy korzystamy ze sklepu internetowego, czy z serwisu aukcyjnego, przed złożeniem oferty warto dokładnie zapoznać się z opiniami na temat sprzedającego. Unikamy tych, którzy mają dużą ilość ocen negatywnych lub całkiem niedawno założyli konto. W przypadku sklepu internetowego warto również sprawdzić, czy na stronie dostępne są dane teleadresowe umożliwiające ewentualny kontakt.

4. Zapoznaj się z regulaminem
Lektura regulaminu nie należy do najprzyjemniejszych, ale dzięki temu uchronimy się przed ewentualnymi nieporozumieniami, a także przed niepotrzebnymi nerwami i stratą czasu. W regulaminie sklepu powinniśmy znaleźć informacje na temat realizacji przesyłki, kosztów i innych zasad, którymi kieruje się sprzedawca. Tutaj także dowiemy się, jak wygląda proces reklamacji.

5. Korzystaj z zaufanej sieci i zabezpieczonego komputera
Niezmiernie ważną kwestią podczas przeprowadzania transakcji online jest sposób naszego połączenia z internetem. Najlepiej, gdy korzystamy z zabezpieczonego połączenia (np. w domu) oraz komputera, który jest chroniony oprogramowaniem antywirusowym. Niewskazane jest dokonywanie zakupów korzystając z siecia publicznych (np. hot spot w kawiarni lub na dworcu), gdyż te nie oferują odpowiedniego poziomu zabezpieczeń, a dane dotyczące płatności (numer karty kredytowej) mogą się dostać w niepowołane ręce.

zakupy online 2 
Zakupy online najlepiej przeprowadzać w domowym zaciszu

6. Zaktualizuj oprogramowanie
Przed dokonaniem zakupów należy zaktualizować używane oprogramowanie do najnowszej wersji. Dotyczy to przede wszystkim systemu operacyjnego oraz przeglądarki, z której korzystamy na co dzień. Pozwoli to wyeliminować luki bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców do nieautoryzowanego dostępu do naszego komputera. Warto również zadbać o aktualne oprogramowanie antywirusowe, które ochroni nas przed wszelkiego rodzaju szkodnikami.

7. Jeżeli to możliwe, wybieraj odbiór osobisty
W przypadku ogłoszeń pochodzących z serwisów lokalnych (np. OLX) warto zdecydować się na odbiór osobisty. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia towaru przed jego zakupem i wyeliminowania nieporozumień. Jeżeli sprzedawca jest osobą indywidualną, nie wysyłamy pieniędzy na konto przed obejrzeniem produktu. Podczas dokonywania transakcji należy dokładnie obejrzeć przedmiot, a w miarę możliwości, poprosić także o dowód zakupu.

8. Uważaj na oferty „Oddam za darmo”
W internecie można znaleźć nie tylko oferty sprzedaży. Niektóre osoby chcą się po prostu czegoś pozbyć i oferują ten przedmiot za darmo. Ogłoszenia tego typu najczęściej znajdziemy w serwisach lokalnych. Tu też w ramach możliwości decydujemy się na odbiór osobisty. Nigdy nie wpłacamy zaliczki na wysyłkę przedmiotu. W taki sposób internauci padają ofiarą oszustów. Zwiedzeni darmowym przedmiotem, chętnie wysyłają pieniądze, aby pokryć koszty wysyłki. W ostateczności paczka nie trafia jednak do zainteresowanego. Zamiast tego warto wynegocjować wysyłkę za pobraniem – będziemy mieć pewność, że paczka do nas dotrze.

Stosując się do powyższych porad możemy ograniczyć ryzyko zakupów online do minimum. Podczas dokonywania transakcji należy przede wszystkim włączyć zdrowy rozsądek i nie ulegać tak zwanej chwili. Każdy zakup dokładnie analizujemy – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zgodzimy się na warunki, które nam nie odpowiadają.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.