Jeszcze kilka lat temu nikt nie zawracał sobie głowy takimi kwestiami, jak prywatność czy anonimowość w sieci. Wraz z aferą wywołaną przez Edwarda Snowdena coraz więcej zaczęło się mówić na te tematy. Niektóre osoby poszukują rozwiązań, które pozwolą pozostać im anonimowym w sieci.
Poniżej prezentujemy kilka prostych porad wyjaśniających, w jaki sposób stworzyć i korzystać z anonimowej skrzynki pocztowej.
Skrzynka tymczasowa
Jeżeli anonimowej skrzynki pocztowej potrzebujemy wyłącznie do odbierania wiadomości, idealnym rozwiązaniem może się okazać skrzynka tymczasowa. Serwisy tego typu pozwalają w kilka sekund założyć konto pocztowe i zalogować się do nich bez podawania hasła.
Wśród popularnych usług tego typu warto wymienić chociażby Mailinator lub polski MigMail. Jak korzystać z takich serwisów? Poczta tymczasowa służy przede wszystkim do unikania spamu. Rejestrując się na portalach internetowych podajemy wymyślony przez siebie adres w domenie @migmail.pl lub @mailinator.com. Następnie przechodzimy do usługi i wpisujemy wcześniej podaną nazwę maila. Od razu zostaniemy zalogowani do skrzynki, gdzie znajdziemy wszystkie wiadomości.
Plusem takiego rozwiązania jest szybki dostęp do poczty i możliwość ciągłej zmiany adresów. Warto jednak pamiętać, że do naszej poczty może mieć dostęp każdy zainteresowany. Wystarczy, że wpisze taką samą nazwę użytkownika, jak nasza.
Do minusów należy również zaliczyć brak możliwości odpowiedzi na wiadomości. Ponadto większość usług kasuje maile po 24 godzinach od otrzymania.
Pocztę tymczasową warto zatem wykorzystywać do rejestracji na mniej znaczących serwisach. Nie należy jej natomiast używać do prywatnej komunikacji.
Korzystaj z TOR-a
Chcąc pozostać anonimowym nie wystarczy włączenie trybu prywatnego (incognito) w przeglądarce. Owszem, takie rozwiązanie blokuje pliki cookies i sprawia, że ślady naszej aktywności nie są zapisywane, ale strony internetowe wciąż mogą rejestrować nasz adres IP.
Aby się przed tym uchronić, warto zainstalować przeglądarkę TOR. To specjalne narzędzie, które maskuje adres IP, łącząc się z wieloma osobami jednocześnie, które stanowią swego rodzaju węzły komunikacji.
Takie rozwiązanie sprawia, że namierzenie naszego adresu IP, a co za tym idzie – tożsamości, jest niezwykle trudne. Warto przy tym jednak pamiętać, aby korzystając z TOR-a nie logować się do prywatnych skrzynek z oficjalnym imieniem i nazwiskiem. W ten bowiem sposób adresy IP mogą być skojarzone, a tożsamość zdemaskowana.
Anonimowa skrzynka
Stworzenie anonimowej skrzynki jest relatywnie proste. Pamiętając o korzystaniu z TOR-a należy po prostu założyć konto w dowolnej usłudze pocztowej, np. w Gmailu. Warto jednak pamiętać, aby nie podawać swoich prawdziwych danych. Jednym słowem, należy posłużyć się fałszywymi informacjami.
Niektórzy usługodawcy pocztowi mogą wymagać od nas weryfikacji skrzynki np. za pomocą numeru telefonu. W takim przypadku warto posłużyć się dodatkową kartą SIM, choć polskie prawo wymaga już rejestracji kart pre-paid na imię i nazwisko. Dlatego też alternatywnie warto skorzystać z usługi tymczasowego numeru, np. smsreceivefree.com. Polskie numery znajdziemy natomiast na stronie wirtualnysms.pl. Działają one podobnie, jak tymczasowy e-mail. Pozwalają otrzymać SMS-a bez konieczności podawania prawdziwego numeru telefonu.
Taka konfiguracja do większości zastosowań powinna w zupełności wystarczyć, pod warunkiem, że będziemy korzystać z TOR-a. Jeżeli jednak choć raz zalogujemy się z naszego standardowego adresu IP, nasza tożsamość może zostać ujawniona.
Korzystaj z w pełni anonimowej usługi pocztowej
Hushmail
Ciekawą alternatywą są specjalne serwisy, które powstały z myślą o anonimowej poczcie. Jedną z najpopularniejszych usług tego typu jest Hushmail. Skrzynka działa bezpośrednio w przeglądarce i zapewnia automatycznie szyfrowanie wiadomości w przypadku wysyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami Hushmail.
Niestety usługa jest płatna i kosztuje 35 dolarów rocznie za konto z 1 GB przestrzeni. Można jednak skorzystać z darmowej opcji, oferującej 25 MB przestrzeni.
Secure Mail
Alternatywą może być także Secure Mail od Hide My Ass. To darmowa usługa, która pozwala założyć anonimową skrzynkę pocztową na okres jednego dnia, tygodnia, miesiąca, roku itp. Użytkownik może również podać swój prywatny adres e-mail, na który będą przychodzić powiadomienia o nowych wiadomościach. W takim jednak przypadku nasze anonimowe konto może zostać powiązane z prywatnym, a tożsamość zdradzona. Usługa nie oferuje również możliwości wysyłania wiadomości. W pewnym sensie jest zatem podobna do poczty tymczasowej.
Guerilla Mail
Kolejną alternatywą jest w pełni anonimowa skrzynka Guerilla Mail. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku tymczasowych skrzynek pocztowych, jednak w tym przypadku usługa oferuje możliwość wysłania anonimowego e-maila. Możliwe jest także dodanie do wiadomości załącznika o maksymalnym rozmiarze 150 MB. W połączeniu z TOR-em Guerilla Mail jest zestawem, który zapewnia nam wysoki stopień anonimowości. Warto jednak zaznaczyć, że wiadomości otrzymane na Guerilla Mail są dostępne wyłącznie przez godzinę.