Szybkie przeszukiwanie konkretnych stron
Firefox umożliwia szybkie wyszukiwanie treści na konkretnych stronach za pomocą tzw. słów kluczowych. Dla każdej witryny należy zdefiniować konkretne słowo kluczowe, później wystarczy w pasek adresowy wpisać słowo kluczowe wyszukiwana fraz by rozpocząć wyszukiwanie.
Otwórz stronę, znajdź pole wyszukiwania na tej witrynie i kliknij drugim klawiszem myszy. Zobaczysz menu kontekstowe, z którego wybierz Utwórz słowo kluczowe dla tej wyszukiwarki.
Pojawi się nowe okno, możesz zmienić dane w polu Nazwa. Najważniejszym polem jest Słowo kluczowe, wprowadź tam proste słowo związane z witryną, po czym kliknij Zapisz.
Od tego momentu możesz rozpocząć wyszukiwanie, w przypadku podanego przykładu wystarczy w pasek adresowy wpisać np. Instalki gry.
Uzupełnianie adresu
Mało osób wie, że Firefox potrafi uzupełniać adresy stron internetowych. Nie musimy wpisywać www na początku, jak również np. .com na końcu, wystarczy odpowiednia kombinacja klawiszy. Poniższa lista przedstawia trzy skróty klawiszowe:
– CTRL + ENTER – do wpisanej nazwy zostanie dodane WWW oraz .com
– SHIFT + ENTER – do wpisanej nazwy zostanie dodane WWW oraz .net
– CTRL + SHIFT + ENTER – do wpisanej nazwy zostanie dodane WWW oraz .org
Dla użytkowników z Polski przydałoby się dodawanie np. .pl albo .com.pl. Nie ma problemu, w tym celu stworzono rozszerzenie URL Suffix. Za jego pomocą możesz zmieniać już istniejące skróty klawiszowe, a również dodawać własne.
Zmiana akcji po kliknięciu linku „mailto”
Po kliknięciu linków z adresem e-mail otwiera się domyślny klient pocztowy. Ma to oczywiście sens, ale wiele osób korzysta wyłącznie z panelu dostępnego z poziomu przeglądarki. Możesz zdefiniować, że zamiast programu na Twoim komputerze będzie otwierana np. poczta Gmail. Wybierz z menu pozycję Narzędzia, później Opcje i przejdź do zakładki Aplikacje. Musisz znaleźć pozycję mailto i z rozwijanej listy wybrać co Firefox ma zrobić.
Skróty za pomocą myszy i klawiatury
Firefox posiada nie tylko skróty klawiszowe, również niektóre rzeczy możemy wykonać wykonując odpowiednią kombinacje przycisków myszy i klawiatury.
– środkowy przycisk na karcie – zamykanie karty
– środkowy przycisk na odnośniku – otwórz stronę na nowej karcie
– SHIFT + kółko myszy w dół – poprzednia strona
– SHIFT + kółko myszy w górę – następna strona
– CTRL + kółko myszy w dół – zmniejsz tekst
– CTRL + kółko myszy w górę – powiększ tekst
Konfiguracja przycisku „zamknij” na karcie
Przypadkowe zamknięcie karty zdarza się dość często, zwłaszcza w przypadku dużej ilości otwartych kart. Domyślnie przycisk „x” do zamykania karty wyświetla się na wszystkich kartach, można do zmienić. Wpisz w pasek adresu about:config, zobaczysz ostrzeżenie, kliknij Zachowam ostrożność, obiecuję!. Wpisz w wyszukiwarkę (znajduje się na górze) browser.tabs.closeButtons, a następnie kliknij dwukrotnie na znaleziony rekord.
W nowo otwartym oknie musisz wpisać cyfrę z przedziału 0-3, każda cyfra to inne ustawienie:
– 0 – wyświetla przycisk do zamykania karty jedynie na aktywnej karcie
– 1 – wyświetla przycisk do zamykania karty na wszystkich kartach (domyślne ustawienie)
– 2 – brak przycisków do zamykania kart
– 3 – wyświetla przycisk do zamykania na końcu paska kart
Podgląd przełączanych kart
Firefox umożliwia przełączanie kart za pomocą skrótu klawiszowego CTRL + TAB. Prosta zmiana pozwoli wyświetlać miniatury stron podczas przełączania, podobnie jak w przypadku np. Windows 7 w trakcie przełączania aplikacji. Wpisz w pasek adresu about:config, zobaczysz ostrzeżenie, kliknij Zachowam ostrożność, obiecuję!. Wyszukaj browser.ctrlTab.previews i kliknij dwukrotnie (wartość zmieni się z false na true).
Uruchom ponownie przeglądarkę, od tego momentu przełączanie kart za pomocą skrótu CTRL + TAB będzie działało w nowy sposób.