1. Usuwanie nieużywanych aplikacji
Nasze urządzenie ma ograniczoną ilość wolnej przestrzeni. Im jest jej mniej, tym wolniej system będzie pracować. Warto zatem zadbać o odpowiednią organizację. Pierwszym krokiem jest usunięcie aplikacji, które nagromadziły się przez długi czas korzystania ze sprzętu, a których nie używamy wcale bądź też sporadycznie. W przypadku ograniczonej przestrzeni możemy również przenieść zapisane dane, pliki oraz fotografie do usługi sieciowej, korzystając z takich aplikacji, jak Dysk Google lub Dropbox.
Aby usunąć nieużywane aplikacje, przechodzimy do „Ustawień”, następnie wybieramy „Aplikacje”, zaznaczamy wybraną pozycję i naciskamy „Odinstaluj”.
Alternatywnie na urządzeniach, które obsługują karty micro SD możemy przenieść wybraną aplikację na zewnętrzną przestrzeń, by zwolnić trochę miejsca. W takim przypadku wybieramy „Ustawienia” -> „Aplikacje”, następnie zaznaczamy wybraną pozycję i klikamy „Przenieś na kartę SD”.
2. Czyszczenie cache aplikacji
Nagromadzone dane poszczególnych aplikacji mogą w znaczący sposób opóźnić nasz smartfon lub też tablet. Warto zatem systematycznie czyścić cache. Można to zrobić pojedynczo dla każdej aplikacji („Ustawienia” -> „Aplikacje”).
Jednakże o wiele bardziej sprawdzają się specjalnie do tego przygotowane programy. Wśród darmowych pozycji najbardziej nadają się Cache Cleaner oraz Clean Master. Dzięki nim nie tylko wyczyścimy podręczne dane aplikacji, ale również zautomatyzujemy ten proces, oszczędzając swój czas w przyszłości.
3. Wyłączenie zbędnych widgetów
Widgety to jedna z głównych zalet systemu Android. Umożliwiają szybki dostęp do wielu przydatnych informacji, jednakże zbyt duża ich ilość nagromadzona na ekranie potrafi nie tylko spowolnić sprzęt, ale również odbić się na żywotności baterii. Warto zatem powyłączać niektóre z nich, szczególnie te, które pozyskują sporo aktualizacji – np. Facebook.
Aby wyłączyć zbędny widget, wystarczy go nacisnąć i chwilę przytrzymać, po czym przeciągnąć na górną część ekranu.
4. Wyłączenie animacji
System Android ma sporo ukrytych funkcji, o których większość użytkowników zwyczajnie nie ma pojęcia. Są one przeznaczone przede wszystkim dla deweloperów i początkująca osoba nie powinna w nich zbyt dużo mieszać. Mimo wszystko skorzystamy ze sposobności, żeby wyłączyć zbędne animacje. Co prawda zuboży to wygląd systemu, jednakże w znacznym stopniu przyspieszy jego działanie.
Aby uaktywnić ukryte opcje, należy w pierwszej kolejności przejść do sekcji „Ustawienia”, a następnie wybrać „Informacje o telefonie/tablecie”.
Następnie siedmiokrotnie naciskamy opcję „Numer kompilacji”. Po lewej stronie pojawi się dodatkowa pozycja „Opcje programistyczne”. Przechodzimy do nich.
Wyłączamy następujące opcje:
5. Aktualizacja systemu
Producenci sprzętu co jakiś czas wypuszczają nowe aktualizacje. Warto zadbać, aby na naszym urządzeniu była zainstalowana najnowsza wersja. Możemy to sprawdzić przechodząc do sekcji „Ustawienia” -> „Informacje o telefonie/tablecie” -> „Aktualizacje systemu”.
Stosując się do powyższych porad sprawimy, że nasze urządzenie z Androidem będzie działać o wiele szybciej, a my będziemy czerpać ponowną przyjemność z jego korzystania.