Przed sprzedażą swojego starego smartfona z Androidem, oddaniem go w ręce innej osoby czy po prostu wyrzuceniem do śmieci warto przywrócić ustawienia fabryczne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że żadne prywatne pliki, zapisane hasła czy profile nie dostaną się w niepowołane ręce.
Przed przystąpieniem do czynności warto wykonać kopię zapasową wszystkich danych. W tym celu posłużyć może nam dysk sieciowy. Alternatywnie pliki można przegrać na zewnętrzny nośnik, podłączając smartfona do komputera za pomocą kabla.
W momencie, gdy jesteśmy już gotowi, przystępujemy do przywracania ustawień fabrycznych. Proces ten usunie nie tylko prywatne pliki i ustawienia, ale również wszystkie zainstalowane przez nas aplikacje. System powróci do identycznego stanu, w jakim był podczas zakupu urządzenia.
Uwaga: proces przywracania ustawień może się nieco różnić w zależności od posiadanej marki smartfona, wersji systemu Android oraz nakładki producenta. W większości przypadków opcje te znajdują się jednak w podobnym miejscu. Poradnik prezentujemy na przykładzie systemu dostępnego w smartfonach Samsunga.
1. Przechodzimy do ustawień systemu. Najczęściej stosowny skrót znajduje się na wysuwanym panelu powiadomień.
2. Następnie odnajdujemy sekcję związaną z personalizacją, bezpieczeństwem lub kopią zapasową. W naszym przypadku funkcja kryje się w menu „Backup i zerowanie”.
3. Następnie odnajdujemy funkcję „Ustawienia fabryczne”.
4. Zatwierdzamy resetowanie danych.
Smartfon zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych, a wszystkie dane zostaną usunięte. Może to potrwać nawet kilkanaście minut.
Po przeprowadzonej operacji warto się upewnić, czy w systemie nie pozostały jakieś prywatne dane. Najprościej to sprawdzić, przechodząc do listy aplikacji, galerii zdjęć czy menedżera plików.