Apple od dawna pozwala na szybkie sprawdzenie kondycji baterii na każdym iPhonie, co jest niezwykle przydatne przy kupnie lub sprzedaży starszego urządzenia. W Androidzie nie ma takiej możliwości z poziomu systemowego menu, jednak niewiele osób wie, że są inne, bardzo proste metody na poznanie stanu ogniwa w każdym modelu z systemem Google. W tym wpisie dowiesz się jak krok po kroku dojść do informacji o kondycji swojej baterii.
Sposób pierwszy – jak sprawdzić kondycję baterii w każdym smartfonie z Androidem
Nie od dziś wiadomo, że największą siłą Androida są aplikacje. W bardzo wielu wypadkach, jeśli smartfon z systemem Google czegoś domyślnie nie potrafi, wystarczy zainstalować odpowiednią apkę ze Sklepu Play i gotowe. Dokładnie tak samo jest w przypadku sprawdzania stanu baterii. Użytkownik ma do wyboru całą plejadę programów firm trzecich, które zajmują się analizą podzespołów i diagnozowaniem ewentualnych problemów. Najpopularniejsze trzy to: AccuBattery, Electron i DevCheck.
Wszystkie wymienione są bardzo proste w obsłudze i każdą można za darmo pobrać ze Sklepu Play.
W przypadku AccuBattery, kondycję baterii możemy sprawdzić klikając w zakładkę “Zdrowie” na stronie głównej.
Jeśli chodzi o Electrona, nie trzeba nawet nic klikać – wystarczy uruchomić aplikację, a na ekranie głównym zobaczymy informację o formie naszego ogniwa. Jest to kafelek znajdujący się na samej górze.
DevCheck to bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwala na dostęp do informacji o różnych parametrach naszego urządzenia. Aby dowiedzieć się więcej o samej baterii, należy przejść do zakładki “Bateria”, gdzie zobaczymy min. temperaturę ogniwa, jego rzeczywistą pojemność, a także kondycję.
Sposób drugi. Skuteczny, ale nie działa na każdym urządzeniu
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy instalować aplikacji do sprawdzania kondycji baterii, możemy spróbować zrobić to przy pomocy specjalnego kodu *#*#4636#*#*. Należy wpisać go w dialerze (klawiaturze cyfrowej do wybierania numeru telefonu) i jeśli to zrobimy, na ekranie powinno ukazać się menu serwisowe. Pozycją która nas interesuje są oczywiście “Informacje o baterii” lub “Battery information”, w zależności od języka. Po kliknięciu w tę zakładkę zobaczymy szereg informacji o ogniwie, w tym jego aktualną kondycję.
Niestety, sposób ten nie działa na każdym smartfonie. Jeśli po wpisaniu kodu nie pojawiło się wspomniane menu, nie pozostaje nic innego, jak spróbować sposobu pierwszego, lub trzeciego, w przypadku smartfonów Samsunga.
Sposób trzeci – tylko dla smartfonów Samsunga
Posiadacze urządzeń koreańskiego producenta mają zdecydowanie najłatwiej, jeśli chodzi o sprawdzanie kondycji baterii. Samsung przewidział, że użytkownicy mogą być zainteresowani tym parametrem i udostępnił specjalne narzędzie w domyślnie zainstalowanej aplikacji Samsung Members.
Aby je uruchomić należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie kliknąć w zakładkę “Pielęgnacja baterii i urządzenia”.
Następnie, na dole strony należy wybrać opcję “Diagnostyka”.
Potem klikamy w zakładkę “Diagnostyka telefonu”.
Na samym dole powinna znajdować się ikonka z symbolem akumulatora i podpisem “Status baterii”. Klikamy w nią.
W końcu, na naszym ekranie ukaże się Status baterii, a pod nim rubryka “Żywotność”, gdzie, w najlepszym wypadku ukaże się wartość ”Dobra”, a w najgorszym – “Słaba”.
Co zrobić, jeśli stan baterii jest zły?
Jeśli smartfon, który sprawdzamy, ma więcej niż 2-3 lata, jest duża szansa, że kondycja baterii nie będzie dobra. Każde ogniwo z czasem traci swoje właściwości i jest to normalny proces zużycia. W przypadku gdy słaby czas pracy na jednym ładowaniu stanowi dokuczliwy problem, można go rozwiązać wymieniając akumulator na nowy. Jest to operacja rutynowa w procesie “odświeżania” używanych telefonów przed sprzedażą, ale serwisy wykonują ją też na zlecenie. Koszt takiej usługi to zwykle 200-400 złotych.
Źródło: fot. tyt. Unsplash / SK FIROJ Ali