Jak dbać o baterię w laptopie? Fakty i mity dotyczące żywotności akumulatora

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Jak dbać o baterię w laptopie? Fakty i mity dotyczące żywotności akumulatora
{reklama-artykul}
Posiadacze notebooków z pewnością zauważyli, że wraz z czasem wydajność zastosowanych w ich urządzeniach baterii znacząco spada. Dlaczego tak się dzieje? Winna jest głównie niedoskonałość technologii.

W sieci znaleźć można jednak wiele teorii, dlaczego tak się dzieje i porad, jak temu przeciwdziałać. Nie wszystkie zawarte na forach internetowych informacje są jednak prawdziwe. W poniższym artykule rozprawiamy się z mitami na ten temat, przytaczając również fakty.

Dlaczego w ogóle baterie tracą swoje właściwości? Ich trwałość zależy od zastosowanych do produkcji materiałów. Popularne baterie litowo-jonowe magazynują energię dzięki ruchom jonów pomiędzy elektrodami. Teoretycznie proces ten powinien działać zawsze tak samo, jednak z czasem zmniejsza się jego efektywność.

Szacuje się, że żywotność akumulatora w laptopie wynosi około 500 cykli ładowania, choć spadek wydajności można zauważyć już wcześniej. Bateria może zatem stracić swoje właściwości po 3 latach lub nawet wcześniej.

Fakty

Rozładowanie baterii
Faktem jest, że pełne rozładowanie akumulatora negatywnie wpływa na jego trwałość. Użytkownicy notebooków powinni zatem unikać sytuacji, w których ich urządzenie wyłącza się z powodu braku energii. Może to bowiem prowadzić do zmniejszenia efektywności ogniwa.

Nowsze systemy operacyjne automatycznie dbają, by bateria nie rozładowała się do zera i stosunkowo wcześniej wyłączają urządzenie. Dokładne zachowanie tego mechanizmu można dostosować w opcjach zasilania.

Podobnie sprawa wygląda z urządzeniami, których nie używamy. Warto zadbać, by bateria była naładowana przynajmniej do połowy i regularnie kontrolować naładowanie, by nie dopuścić do sytuacji pełnego rozładowania.

Naładowanie do pełna
Powinno się również unikać naładowania akumulatora do pełna i trzymanie ogniwa w tym stanie w wysokiej temperaturze. Może to bowiem spowodować szybką utratę wydajności baterii.

Laptopy zazwyczaj nagrzewają się podczas pracy, dlatego warto ustawić wyłączanie ładowania przy stanie 70-80%. Wielu producentów automatycznie implementuje taką funkcję.

Przegrzewanie laptopa
Faktem jest również negatywny wpływ wysokiej temperatury na baterię. Przegrzewanie laptopa nie jest zatem zbyt komfortowym rozwiązaniem dla ogniwa. Optymalna temperatura pracy akumulatora to około 20 stopni Celsjusza.

acer notebookWarto dbać o wolną przestrzeń wokół otworów wentylacyjnych notebooka

Jak uniknąć przegrzania? Nie należy zostawiać urządzenia na słońcu lub np. w nagrzanym samochodzie. W przypadku zbyt mocnego nagrzania warto na chwilę wyłączyć komputer i odczekać, aż się ochłodzi.

Należy też poprawić wentylację, upewniając się, by wszystkie otwory wentylacyjne były odsłonięte. Należy też systematycznie czyścić system chłodzenia, usuwając kurz.

Oszczędzanie energii
Najprostszym sposobem na wydłużenie życia baterii jest po prostu oszczędzanie energii. Im mniej cykli ładowania, tym lepsza kondycji ogniwa.

Nie zawsze oczywiście praca na zasilaniu z gniazdka jest możliwa, dlatego też warto korzystać z trybów oszczędzania energii. W ten sposób wydłużymy czas pracy i zmniejszymy częstotliwość ładowania baterii.

hp omen 17Zużycie energii można zmniejszyć, wyłączając podświetlenie klawiszy

Jak zredukować zużycie energii? Warto zmniejszyć jasność ekranu, wyłączyć niepotrzebne programy czy też moduł Bluetooth, jeżeli nie jest nam potrzebny.

Dalsza część artykułu znajduje się na kolejnej stronie.


Tylko sprawdzone zasilacze
Dbając o baterię należy również korzystać wyłącznie z markowych zasilaczy. Ze względu na swój charakter mogą one ulegać uszkodzeniom mechanicznym. W takim przypadku warto jednak dopłacić do oryginalnego zasilacza lub wysokiej jakości zamiennika. Tanie modele mogą wywoływać zakłócenia podczas ładowania, a nawet awarię.

Odpowiednie zarządzanie baterią
Każdy notebook posiada dedykowane oprogramowanie do zarządzania baterią, dzięki czemu proces ładowania odbywa się w odpowiedni sposób. Jeżeli jednak zachodzi wątpliwość, czy akumulator pracuje poprawnie, warto skorzystać z dodatkowych aplikacji, które dają nam większą kontrolę nad ogniwem. Jednym z takich narzędzi jest BatteryCare.

Mity

Po sieci krąży też wiele mitów na temat „odpowiedniego” zarządzania baterią. Poniższych „porad” należy unikać.

Wyjmowanie baterii
Wiele osób twierdzi, że baterie należy wyjmować, by uniknąć ich przeładowania w przypadku ciągłej pracy na zasilaniu sieciowym. To oczywiście mit. Współczesnych baterii nie można przeładować. Dba o to dedykowane oprogramowanie, o którym pisaliśmy powyżej.

Metoda ta miała zastosowanie w przypadku ogniw zawierających nikiel. Obecnie nie tworzy się już takich baterii, więc wyjmowanie akumulatora nie ma najmniejszego sensu.

Proces formowania
Kolejną bzdurą często powtarzaną przez internautów jest tzw. proces formowania, czyli pierwszego uruchomienia baterii. Mówi się, że ogniwo przed użytkiem należy sformatować, czyli kilkukrotnie naładować do pełna i rozładować.

Metoda ta działała wyłącznie w przypadku ogniw niklowych. Akumulatory litowo-jonowe czy litowo-polimerowe nie potrzebują formowania czy wręcz przeciwnie – jest to dla nich szkodliwe.

Odłączanie kabla po naładowaniu
Po pełnym naładowaniu akumulatora należy odłączyć kabel, aby zapobiec zużyciu baterii – to oczywiście kolejny mit. Oprogramowanie steruje procesem ładowania i wyłącza go, gdy akumulator zostanie naładowany do określonego wcześniej poziomu. Odłączanie kabla jest zatem bezcelowe, a wręcz przeciwnie – wpływa na szybsze zużycie baterii, gdyż komputer czerpie wtedy energię z ogniwa.

notebook kabelKabla nie trzeba odłączać po naładowaniu

O czym pamiętać?

Aby poprawnie dbać o baterię laptopa, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Poziom naładowania powinien się utrzymywać pomiędzy 20 a 80%. Nie należy także całkowicie rozładowywać ogniwa ani ładować do pełna. Trzeba też unikać pracy w wysokich temperaturach.

Warto jednak dodać, że pomimo zastosowania się do powyższych porad i tak po jakimś czasie zauważymy mniejszą wydajność baterii. Obecnie dostępna technologia nie pozwala bowiem wyprodukować akumulatora, który będzie działać identycznie przez wiele lat. Mimo wszystko odpowiednie dbanie o baterię może się przyczynić do wydłużenia jej żywotności.

Źródło: GoRepair

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.