Kupując telewizor z funkcjami Smart TV należy się zdecydować nie tylko na odpowiednią wielkość ekranu i jakość obrazu. Bardzo ważnym elementem jest również zainstalowany system operacyjny, który definiuje późniejszą przydatność urządzenia.
Poszczególni producenci telewizorów korzystają z różnych rozwiązań. Jedni stawiają na własny ekosystem, inni wykorzystują uniwersalną platformę. Każdy system ma oczywiście swoje wady i zalety.
Poniżej zwięźle przybliżamy najważniejsze cechy najpopularniejszych systemów dostępnych w Smart TV.
Android TV
Android TV to uniwersalna platforma rozwijana przez Google. Najważniejszą zaletą tego systemu jest ogromna liczba aplikacji dostępnych w Google Play Store. Dzięki temu nie musimy martwić się o aktualizację czy dostępność ulubionych usług.
Android TV oferuje dostęp do szeregu popularnych usług. Oprócz Netfliksa znajdziemy tu również polski Player czy ipla.tv.
System oferuje pełne wsparcie dla multimediów w rozdzielczości 4K. Dostępna jest również możliwość wyszukiwania materiałów za pomocą głosu.
Z Android TV korzystają między innymi telewizory firmy Sony, Philips czy Sharp.
Firefox TV
Firefox TV to świeży system dla telewizorów, dostępny obecnie w modelach firmy Panasonic. Platforma charakteryzuje się przejrzystym i kolorowym menu. Duże ikony pozwalają na wygodną nawigację po interfejsie.
Dostępne są podstawowe aplikacje, takie jak YouTube, Netflix czy polski Player. Dostępność pozycji jest jednak mniejsza, niż w przypadku Android TV.
W telewizorach z tym systemem znajdziemy również aplikacje pogodowe, odtwarzacz muzyczny, czy przeglądarkę Firefox.
Tizen
Tizen to autorska platforma Samsunga, dostępna na wszystkich nowych telewizorach tego producenta. Interfejs charakteryzuje się dużymi, kolorowymi ikonami i szybkim dostępem do najważniejszych funkcji. Dzięki temu użytkownik może szybko włączyć to, co interesuje go najbardziej.
W sklepie z aplikacjami znaleźć można szereg popularnych pozycji, które z powodzeniem powinny wystarczyć do codziennej rozrywki. Nie brakuje tu także bogatej oferty polskich usług.
Dużą zaletą Tizen TV jest szybkość działania interfejsu. W nowszych modelach nawigacja po menu i uruchamianie aplikacji działa bez widocznych opóźnień.
WebOS
Ostatnim z większych systemów operacyjnych, które znajdziemy w telewizorach, jest WebOS od LG. Z oczywistych względów jest on stosowany we wszystkich modelach Smart TV tej firmy.
Platforma powstała w 2014 roku i od tej pory jest sukcesywnie rozwijana. Interfejs jest przejrzysty, dominują żywe kolory. Samo menu jest podobne do Tizena od Samsunga.
System umożliwia dostęp do większości popularnych aplikacji (także polskich) i charakteryzuje się dużą płynnością działania. Środowisko oferuje jednak mniejsze możliwości dostosowywania poszczególnych elementów. Pod tym względem Tizen sprawdza się lepiej.