Uzyskiwanie dostępu
Aby otrzymać dostęp do biblioteki gier naszych znajomych, każdy z nich musi się zalogować na naszym komputerze oraz dodać maszynę do zaufanych. Jeżeli znajomi darzą nas dużym zaufaniem, mogą po prostu podać nam swoje dane do logowania. W przeciwnym wypadku będą zmuszeni pofatygować się do naszego miejsca zamieszkania, by własnoręcznie wpisać login oraz hasło.
1. Gdy znajomy zaloguje się już na swoje konto Steam na naszym komputerze, naciskamy „Steam”, a następnie „Ustawienia”.
2. Przechodzimy na zakładkę „Rodzinne” i klikamy przycisk „Autoryzuj ten komputer”.
3. Następnie wystarczy zaznaczyć poniżej na liście nazwę swojego konta, by użytkownik mógł z niego korzystać.
4. Gotowe. Po wylogowaniu się z konta znajomego i zalogowaniu do własnego, naszym oczom ukaże się pełna biblioteka gier należących do kolegi.
W podobny sposób możemy udostępnić swoją bibliotekę innym osobom. Wystarczy zalogować się na komputerze znajomego i postępować według powyższego schematu.
Uwaga: sposób ten dotyczy wyłącznie jednego komputera. Gdy zalogujemy się na swoje konto na nowym komputerze, będziemy posiadać dostęp wyłącznie do swojej biblioteki gier, a proces trzeba będzie dla tej maszyny powtórzyć.
Jak to działa?
Konto udostępnione, biblioteka gotowa. Na jakiej zasadzie to działa? Steam Family Sharing z oczywistych względów posiada ograniczenia. Z jednego konta może jednocześnie korzystać jedna osoba, z zaznaczeniem, że prawowity właściciel ma zawsze pierwszeństwo.
Przykładowo Tomek uruchamia tytuł należący do Bartka. W pewnym momencie Bartek postanawia, że chce sobie pograć w coś ze swojej kolekcji. W tym momencie Tomek otrzymuje komunikat, że musi zakończyć rozgrywkę – ma na to pięć minut. Po tym czasie gra wyłączy się automatycznie. Gdy Bartek zakończy swoją grę, Tomek otrzyma komunikat, że może już grać w gry należące do Bartka.
Niestety nie ma możliwości, aby większa ilość osób korzystała jednocześnie z tego samego konta.