Zrzut ekranowy
W dowolnej chwili możemy wykonać zrzut ekranu odtwarzanego filmu. W tym celu wybieramy z menu VLC: Obraz, a następnie Wykonaj zrzut ekranu. W lewym górnym rogu zobaczymy miniaturkę wykonanego zrzutu, oraz na górze pokaże się ścieżka z plikiem graficznym. Plik domyślnie zapisze się w folderze Moje obrazy w Moich dokumentach.
Rozszerzenia
Do odtwarzacza VLC media player istnieje wiele rozszerzeń, które rozbudowują funkcje tego programu. Katalog wszystkich rozszerzeń znajduje się na stronie addons.videolan.org. Pobrany plik wystarczy umieścić w katalogu luaextensions , który znajduje się w miejscu instalacji odtwarzacza.
Zainstalowane rozszerzenia podejrzymy wybierając z menu Narzędzia i później Wtyczki i rozszerzenia.
Normalizacja głośności
Często jeden plik multimedialny odtwarza się bardzo głośno, inny cicho. VLC udostępnia opcję normalizacji głośności, dzięki temu wszystkie odtwarzane pliki powinny mieć taką samą głośność. Z menu wybieramy Narzędzia, następnie Preferencje (w ten sposób otworzymy okno Preferencje). Możemy również wcisnąć skrót CTRL + P.
Klikamy na ikonę Dźwięk i zaznaczamy opcję Normalizacja głośności do.
Przydatne skróty klawiszowe
- pełen ekran – F
- odtwarzaj/wstrzymaj – Space
- wycisz – M
- zwiększ głośność – CTRL + strzałka w górę
- zmniejsz głośność – CTRL + strzałka w dół
- wykonaj zrzut ekranu – SHIFT + S
- zwiększenie opóźnienia napisów – H
- zmniejszenie opóźnienia napisów – G
Konwertowanie audio i wideo
Z menu wybieramy Plik, następnie Konwertuj/zapisz.
W nowym oknie klikamy na Dodaj i wskazujemy plik.
Klikamy na przycisk Konwertuj/zapisz. Wybieramy gdzie chcemy zapisać nasz plik poprzez kliknięcie na Przeglądaj obok Plik docelowy.
Ostatnim krokiem jest wybranie profilu i kliknięcie na Start.
Słuchaj radia
Klikamy na Widok, później na Lista odtwarzania lub korzystamy ze skrótu CTRL + L.
W bocznym menu rozwijamy listę Internet, a następnie wybieramy np. Jamendo Selections.
Wyłączanie informacji o nazwie odtwarzanego pliku
VLC wyświetla nazwę pliku multimedialnego, gdy uruchamiamy plik multimedialny. Możemy to zmienić, otwieramy okno Preferencje (skrót CTRL + P). Przechodzimy do Napisy i OSD, odznaczamy pozycję Wyświetlaj tytuł pliku multimedialnego przy starcie filmu.
Dostosowanie interfejsu
Możemy w razie potrzeby dodać przyciski do domyślnego wyglądu. Rozwijamy menu Narzędzia i klikamy na Dostosowywanie interfejsu. Wybieramy przycisk w oknie Elementy paska narzędzi i przeciągamy go w odpowiednie miejsce w prawej części okna.