Windows 10 jest jednym z najbardziej przemyślanych systemów operacyjnych Microsoftu. Mimo wszystko część funkcji może nas irytować podczas codziennego użytkowania. W poniższym poradniku wyjaśniamy, które z nich warto wyłączyć lub zmienić, by korzystanie z Dziesiątki stało się przyjemniejsze.
Wyłącz automatyczny restart
Windows 10 stosunkowo często przeprowadza aktualizacje. Te potrafią być uruchomione nawet w środku dnia, gdy przez jakiś czas nie korzystamy z systemu. Jeżeli chcemy zapobiec przypadkowemu zrestartowaniu systemu, należy ustalić tzw. godziny aktywnego użytkowania.
W tym celu przechodzimy do Ustawień → Aktualizacja i zabezpieczenia → Windows Update. Następnie ustalamy godziny aktywnego użytkowania.
Od tej pory system nie przeprowadzi restartu w określonych przez nas godzinach.
Wyłącz klawisze trwałe
Wielokrotne naciśnięcie klawisza Shift może poskutkować włączeniem klawiszy trwałych, co może być irytujące. Funkcję tę można jednak wyłączyć.
W tym celu naciskamy pięć razy klawisz Shift. Wyświetli się okienko, w którym przechodzimy do centrum ułatwień dostępu.
Następnie odznaczamy skrót klawiszowy. Dzięki temu już nigdy nie pojawi się irytujące okienko.
Wyłącz UAC
Podczas instalacji aplikacji z nieznanych źródeł system Windows aktywuje specjalną ochronę i za każdym razem pyta, czy kontynuować czynność. Jeżeli często instalujemy programy, wyskakujące okienko może być irytujące.
Można je jednak wyłączyć. W tym celu w wyszukiwarce systemu wpisujemy „Kontrola konta użytkownika”, a następnie klikamy wyświetloną pozycję.
Przesunięcie suwakiem o jeden poziom w dół sprawi, że ekran nie będzie przyciemniany, jednak powiadomienie nadal będzie widoczne. Aby całkowicie wyłączyć UAC, należy wybrać najniższą opcję.
Usuń niepotrzebne aplikacje systemowe
Windows 10 jest instalowany z szeregiem mniej lub bardziej przydatnych aplikacji. Jeżeli nie korzystamy z takich pozycji, jak Poczta, Kalendarz, czy Muzyka Groove, warto je usunąć.
W tym celu przechodzimy do Ustawień → Aplikacje → Aplikacje i funkcje. Następnie odszukujemy na liście niepotrzebne aplikacje systemowe i je usuwamy.
Jeżeli opcja usuwania jest wyszarzona, należy skorzystać z zewnętrznego oprogramowania. Proces ten wyjaśniamy w osobnym poradniku.
Dalsza część artykułu na kolejnej stronie.
Używaj lokalnego konta
Do systemu Windows 10 można się logować za pomocą konta Microsoftu. Dzięki temu w szybki sposób zintegrujemy wszystkie usługi tej firmy. Jeżeli jednak nie chcemy z tego korzystać, warto rozważyć logowanie za pomocą lokalnego konta, niepołączonego z usługami internetowymi.
Takowe można stworzyć już podczas instalacji systemu lub w późniejszym czasie, przechodząc do Ustawień → Konta.
Pozbądź się OneDrive
OneDrive to kolejna usługa bezpośrednio zintegrowana z systemem Windows 10. Jeżeli nie korzystamy z dysku sieciowego od Microsoftu, warto wyłączyć jego integrację z Dziesiątką. Można tego dokonać za pomocą edycji rejestru.
Zobacz: Jak wyłączyć OneDrive w Windows 10
Pozbądź się powiadomień
Windows 10 pod pewnymi względami zachowuje się jak smartfon z Androidem, wyświetlając nam co jakiś czas powiadomienia z aplikacji. Jeżeli irytują nas te komunikaty, można je z łatwością wyłączyć.
W tym celu przechodzimy do Ustawień → System → Powiadomienia i akcje. Następnie wyłączamy wszystkie powiadomienia.
Wyłącz konieczność wpisywania hasła podczas logowania
Jeżeli logujemy się do systemu za pomocą konta Microsoftu, system za każdym razem będzie nas prosił o wpisanie hasła. Może to być irytujące, szczególnie jeżeli jesteśmy jedyną osobą, która korzysta z tego komputera.
Na szczęście opcję tę można wyłączyć, bezpośrednio z poziomu ustawień konta użytkowników. Kwestię tę szczegółowo wyjaśniamy w osobnym artykule.