Choć Microsoft pracował w ostatnich latach nad uproszczeniem i przyspieszeniem procesu reinstalacji systemu Windows, czynność ta wciąż potrafi być mozolna, szczególnie jeżeli musimy na nowo pobrać i zainstalować sterowniki do wszystkich posiadanych urządzeń i podzespołów.
Na szczęście ostatni ze wspomnianych kroków można sobie uprościć, tworząc kopię zapasową sterowników jeszcze przed wykonaniem formatu i reinstalacji. To przydatne szczególnie wtedy, gdy oprócz sterowników wymagane jest również zewnętrzne oprogramowanie do zarządzaniu urządzeniem (np. kartą graficzną).
Windows 10 wszystkie sterowniki przechowuje w specjalnym folderze. Wystarczy skopiować go w bezpieczne miejsce, by wykonać kopię.
1. Otwieramy eksplorator plików i przechodzimy pod ścieżkę: C:WindowsSystem32DriverStore
2. Kopiujemy folder FileRepository. Najlepiej przekopiować go na zewnętrzny dysk USB. Musi być on jednak odpowiednio pojemny, gdyż sterowniki mogą zajmować nawet kilka GB.
Gotowe, nasze sterowniki są zabezpieczone.
Instalacja sterowników
1. Po wykonaniu czystej instalacji systemu możemy skorzystać z wcześniej skopiowanych sterowników do różnych urządzeń. W tym celu przechodzimy do Menedżera Urządzeń, klikamy prawym przyciskiem myszki na wybranym urządzeniu i wybieramy „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”.
Następnie wystarczy wskazać wcześniej skopiowany folder. System automatycznie odnajdzie sterowniki i dokona instalacji.