Gdy posiadany przez nas notebook zaczyna spowalniać i nie można go zaliczyć do demonów prędkości, zazwyczaj rozważamy zakup nowego urządzenia. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Istnieje jednak alternatywa w postaci modernizacji. W przypadku notebooków sprowadza się ona zazwyczaj do wymiany dysku HDD na SSD. Jednak nawet ten zabieg może sprawić, że laptop wróci do łask i będzie działał znacznie szybciej.
Wymiana dysku talerzowego na SSD jest prosta i nie wiąże się z wysokimi kosztami. Nośnik SSD można już zakupić za około 220 złotych, choć niekiedy warto dopłacić do lepszego modelu za np. 400 złotych. Jest to znacznie mniejsza suma niż zakup nowego notebooka.
Stary dysk HDD wciąż możemy wykorzystać, montując go jako drugi nośnik w miejscu czytnika płyt CD/DVD. Wtedy też dysponować będziemy szybkim SSD, na którym będzie zainstalowany system oraz pojemnym HDD na własne pliki.
Jakie będą korzyści zamiany dysku na SSD? Nośniki półprzewodnikowe charakteryzują się średnio czterokrotnie szybszym transferem danych jak również o wiele szybszym czasem dostępu do plików. W efekcie system operacyjny będzie się uruchamiał szybciej, a komputer będzie się odznaczał krótszym czasem reakcji na polecenie.
Wymiana dysku
Sama operacja wymiany dysku HDD na SSD zalicza się do tych, które z powodzeniem możemy przeprowadzić w domu. W większości modeli notebooków dostęp do dysku HDD uzyskamy po zdjęciu dolnej pokrywy chroniącej podzespoły komputera. Niekiedy jest to także odrębna klapka – niewielki kawałek plastiku chroniący dostęp do zatoki montażowej.
Dysk zazwyczaj osadzony jest w ramce, dlatego też przed demontażem należy odkręcić mocujące śrubki. Ostrożnie, krok po kroku wyciągamy dysk HDD i na jego miejsce osadzamy SSD.
Operacja zakończona sukcesem. Wyjęty dysk HDD możemy zamocować w notebooku jako drugi napęd. Do tego celu potrzebna nam będzie specjalny adapter ODD, który może występować w dwóch wielkościach – 9,5 mm lub 12,7 mm. Kupno takiego gadżetu to koszt około 30 złotych.
Napęd CD/DVD jest mocowany w notebooku za pomocą jednej śrubki. Po jej odkręceniu możemy wyciągnąć cały napęd, a na jego miejsce wsadzić kieszeń z dyskiem HDD.
Gotowe! Od tej pory nasz notebook będzie wyposażony w dwa dyski – szybki SSD i pojemny HDD. Należy jednak pamiętać, aby system zainstalować na SSD. Wyłącznie wtedy odczujemy znaczne przyspieszenie działania notebooka.
Źródło: Plextor