Chyba każdemu choć raz w życiu przytrafiła się taka sytuacja, w której nagle klawiatura zaczęła zachowywać się bardzo dziwnie, a polskie znaki przestały się pojawiać na ekranie. Może to być bardzo irytujące, zwłaszcza podczas pracy z tekstem, ale również podczas zwykłej rozmowy.
Na szczęście to nie oznacza, że nasza klawiatura mówi „papa” i się popsuła. Powód tego jest bardzo prozaiczny i bardzo łatwo to naprawić! Jak zmienić język klawiatury w Windows? Wyjaśniamy.
Dlaczego polskie znaki przestały działać w systemie Windows?
Klawiatura QWERTY, z której korzystamy na co dzień to swego rodzaju kompromis i uproszczenie. Otóż jest to układ wykorzystywany w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza tych anglojęzycznych. Wyjątkiem są tu klawiatury QWERTZ i AZERTY wykorzystywane w krajach niemiecko i francusko języcznych. W Polsce używamy powszechnie tego najpopularniejszego układu, a polskie znaki diakrytyczne wprowadzamy z wykorzystaniem klawisza Alt.
Jak zmienić układ klawiatury z poziomu systemu
System Windows jest tak „mądry”, że potrafi obsłużyć kilka języków jednocześnie. Niestety klawiatura aż tak uniwersalna nie jest. Możemy sobie doinstalować inne pakiety językowe, ale aby z nich korzystać, trzeba je ręcznie przestawić. Można to zrobić z poziomu zasobnika systemowego, gdzie znajdziemy ikonkę z napisem POL. To wskazuje, że aktualnie aktywny język to polski. Po kliknięciu rozwinie się lista dostępnych języków. Nie jest to niestety bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu mamy potrzebę częstej zmiany języka.
Jak zmienić układ klawiatury skrótem klawiszowym
Na szczęście i nieszczęście w Windows na wszystko mamy skróty klawiszowe i nie inaczej jest w przypadku tej funkcji. No i tutaj jest tak zwany „pies pogrzebany”. Otóż skrót klawiszowy, który odpowiada za zmianę układu klawiatury, jest właśnie bezpośrednią przyczyną, wspomnianych wyżej problemów z klawiaturą, która zamiast polskich znaków zaczyna wstawiać zupełnie inne. Skrót ten to:
Windows + Spacja
Ja sami pewnie jesteście w stanie zauważyć, omylne kliknięcie tego skrótu jest bardzo łatwe. Ta omyłka jest bardzo często spotykana i sam się na tym często łapę. Na szczęście rozwiązanie problemu jest równie proste co jego przyczyna. Aby zmienić język ponownie na polski, wystarczy wdusić ten skrót ponownie. Wówczas w przyborniku ponownie pojawi się oznaczenie POL zamiast ENG. Można to też zrobić rzecz jasna z poziomu wspomnianego wyżej menu w zasobniku systemowym.
Voila! Polskie znaki magicznie wróciły na swoje miejsce.