Aby szybko przygotować system do normalnej pracy, należy zainstalować kilka dodatkowych programów. Poniżej przedstawiamy darmowe pozycje, którymi warto się zainteresować. Podzieliliśmy je na kilka kategorii, by każdy wybrał to, co interesuje go najbardziej. Skupiliśmy się wyłącznie na darmowym oprogramowaniu.
Przeglądarka internetowa
Jednym z pierwszych programów, który pobieramy zaraz po instalacji świeżego systemu, jest przeglądarka internetowa. System oferuje oczywiście Internet Explorera lub Microsoft Edge w przypadku Windows 10, jednak nie wszystkim to wystarcza.
Google Chrome
Jednym z najbardziej oczywistych wyborów jest Google Chrome. Przeglądarka ceniona na całym świecie. Charakteryzuje się przystępnym interfejsem, dużą szybkością działania oraz funkcjami dodatkowymi, które pozwalają między innymi synchronizować zakładki pomiędzy urządzeniami. Uzupełnieniem są dodatki i rozszerzenia, dające praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji.
Mozilla Firefox
Druga popularna i darmowa przeglądarka internetowa, posiadająca wielu zwolenników w Polsce i na świecie. Oferuje duże możliwości personalizacji, szczególnie w strefie dostosowywania wyglądu interfejsu użytkownika. Posiada takie funkcje, jak Private Browsing czy Tracking Protection. Potrafi synchronizować hasła i zakładki z innymi urządzeniami.
Przeglądarka graficzna
{reklama-artykul}System Windows posiada wbudowaną przeglądarkę plików graficznych, jednak jest ona uboga w funkcje. Osoby pragnące nieco więcej możliwości powinny zainstalować jedną z propozycji od zewnętrznych producentów.
IrfanView
Jednym z najbardziej oczywistych wyborów jest IrfanView. To nie tylko przeglądarka plików graficznych, ale także prosty edytor, dzięki któremu przytniemy lub podrasujemy wybrane zdjęcie. Na pochwałę zasługuje również możliwość zmiany parametrów wielu obrazów jednocześnie.
Picasa
Inną atrakcyjną przeglądarką graficzną jest Picasa stworzona przez Google. Oprogramowanie umożliwia wygodne przeglądanie zdjęć i zarządzanie dużą biblioteką plików graficznych. Nie zabrakło również funkcji związanych z prostą edycją, dzięki którym poprawimy wygląd posiadanych fotografii.
Kompresja plików
System Windows posiada wbudowane narzędzie do dekompresji plików, jednak jest ono ubogie w funkcje i nie obsługuje wszystkich popularnych formatów. W takim przypadku wymagane będzie zainstalowanie dedykowanego oprogramowania.
7-Zip
7-Zip to darmowy program do kompresji i dekompresji plików, który bezproblemowo poradzi sobie z każdym popularnym formatem – nawet z RAR-em. Aplikacja potrafi integrować się z powłoką systemu, dzięki czemu działania na archiwach danych są proste i przyjemne.
IZArc
Alternatywą dla 7-Zip może być np. IZArc. Archiwizer radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami. Obsługuje oczywiście RAR i charakteryzuje się przystępnym interfejsem. Archiwa można tworzyć metodą „przeciągnij i upuść”. Podobnie jak 7-Zip, integruje się z powłoką systemu.
Edytor tekstu
Do sporadycznej edycji dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych nie trzeba od razu kupować pakietu Microsoft Office. Wystarczy jeden z darmowych zamienników, który idealnie nada się do codziennej pracy.
Libre Office
Pierwszą darmową propozycją jest Libre Office. Program oferuje moduły do edycji tekstu, arkuszy kalkulacyjnych oraz do tworzenia prezentacji. Obsługa pakietu jest podobna, jak w przypadku Office’a. Aplikacja obsługuje wszystkie popularne formaty plików. Pakiet jest dostępny w całości po polsku i oferuje sprawdzanie pisowni.
Open Office
Bardzo podobne możliwości oferuje Open Office. Różnice pomiędzy obydwoma pakietami ograniczają się do drobnych zmian w interfejsie użytkownika i zastosowaniu funkcji dodatkowych. Open Office obsługuje wszystkie popularne formaty plików.
Odtwarzacz muzyczny
Choć streaming muzyki staje się coraz bardziej popularny, wielu użytkowników wciąż odtwarza utwory bezpośrednio ze swojego dysku. Wbudowany w system Windows odtwarzacz średnio się do tego nadaje, dlatego też warto zainstalować jeden z zamienników.
Winamp
Oczywistym wyborem jest Winamp. Aplikacja ma ostatnio trudny okres, jednak podstawowe funkcje oprogramowania pozostają niezmienne od lat. Jeżeli szukamy prostego, lekkiego i intuicyjnego odtwarzacza, Winamp będzie strzałem w dziesiątkę. Na pochwałę zasługują również szerokie opcje dostosowywania wyglądu.
Foobar2000
Alternatywą może być foobar2000. Jest to odtwarzacz przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy nie boją się grzebać w opcjach. Domyślnie aplikacja oferuje dość surowy interfejs, jednak w sieci znaleźć można wiele interesujących modyfikacji. To właśnie ogrom opcji jest jego główną zaletą.
Odtwarzacz wideo
{reklama-artykul}Windows nie może się również obyć bez porządnego odtwarzacza materiałów wideo. Także i tutaj warto pokusić się o alternatywne rozwiązanie, gdyż to dostarczane z systemem potrafi doprowadzić do szewskiej pasji.
VLC
Jeżeli zależy nam na bezproblemowym odtwarzaniu filmów wraz z napisami, odpowiednią propozycją będzie VLC. Program radzi sobie z większością dostępnych formatów i umożliwia dostosowanie wielu parametrów dodatkowych. Możliwa jest np. synchronizacja napisów czy zmiana wielkości czcionki.
AllPlayer
Nie mogło również zabraknąć propozycji od polskiej firmy. AllPlayer posiada wszystko, co powinien zawierać dobry odtwarzacz wideo. Narzędzie radzi sobie z wieloma formatami plików. Potrafi nawet odtwarzać pliki torrent bez czekania na pobranie całości. Oprócz wbudowanych kodeków, na uwagę zasługuje moduł automatycznie pobierający napisy.
Program pocztowy
Jeżeli korzystamy z poczty e-mail i chcemy mieć od niej łatwy dostęp bezpośrednio z poziomu systemu, przydatnym rozwiązaniem będzie darmowy klient pocztowy.
Thunderbird
Jedną z najlepszych propozycji w dziedzinie darmowych klientów pocztowych jest produkt Mozilli – Thunderbird. Aplikacja oferuje sporo funkcji związanych z obsługą poczty e-mail, począwszy od możliwości założenia kilku oddzielnych kont, a na zaawansowanym sortowaniu kończąc. Oprogramowanie posiada dość surowy interfejs, jednak jest to domena większości aplikacji tego typu.
The Bat!
The Bat! to ciekawa alternatywa, oferująca ogromną ilość opcji konfiguracyjnych. Przypadnie do gustu osobom poszukującym zaawansowanego filtrowania, selektywnego pobierania wiadomości czy możliwości wykorzystania dodatkowych szablonów. Z programu można korzystać za darmo wyłącznie w ramach domowych zastosowań.
Czyszczenie systemu
W systemie już od samego początku warto dbać o porządek. Dzięki temu znacznie dłużej będzie on działał bez większych problemów. W tym celu warto zainstalować jeden z darmowych programów do optymalizacji.
CCleaner
Najpopularniejszym programem czyszczącym jest CCleaner. Aplikacja umożliwia szybkie przeskanowanie systemu w celu usunięcia tak zwanych plików śmieci. Narzędzie pozwala czyścić przeglądarki internetowe i szereg innych programów. To często nieoceniona pomoc w walce z zaśmieconym systemem.
Advanced SystemCare Free
Advanced SystemCare Free to propozycja od firmy IObit, która oprócz czyszczenia systemu oferuje kilka innych przydatnych funkcji, włącznie z naprawą błędów systemu, optymalizacją czy defragmentacją dysku. Możliwości tej aplikacji są duże, tak więc z powodzeniem może nam zastąpić kilka innych programów.
Archiwizacja danych
Nawet w najbardziej zadbanym systemie może dojść do awarii, w wyniku czego możemy utracić dostęp do cennych plików. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto regularnie wykonywać kopie zapasowe.
EaseUS Todo Backup Free
Świetnie w tym celu sprawdza się EaseUS Todo Backup Free. Pozwala wykonywać kopie zapasowe pojedynczych plików, jak również całych folderów. Dużą zaletą oprogramowania jest możliwość zaplanowania harmonogramu, dzięki czemu kopie będą się wykonywać automatycznie.
Cobian Backup
Nieźle wypada także Cobian Backup. To proste narzędzie, które oferuje wystarczającą dla zwykłego użytkownika ilość funkcji. Aplikacja umożliwia wykonywanie kopii zapasowej wybranych folderów. Dzięki połączeniu FTP można je zapisać na serwerze zdalnym.
Czytnik PDF
Prędzej czy później każdy z nas pobierze na dysk plik zapisany w formacie PDF, który trzeba będzie czymś otworzyć. Nowsze przeglądarki umożliwiają obsługę takich dokumentów, jednak znacznie prościej zaopatrzyć się w dedykowaną aplikację.
Adobe Reader
Najpopularniejszym programem tego typu jest Adobe Reader. Bezproblemowo radzi sobie z dokumentami PDF, nawet tymi, w których zawarte zostały materiały wideo czy elementy graficzne. Oprogramowanie cechuje się ponadto intuicyjnym interfejsem i prostotą użytkowania.
Foxit Reader
Foxit Reader oferuje podobne możliwości, jak Adobe Reader. Cechuje się szybkim silnikiem renderującym i przejrzystym interfejsem. Za pomocą oprogramowania nie tylko otworzymy pliki PDF, ale je również stworzymy. Dodatkową możliwością jest podgląd kilku dokumentów PDF jednocześnie.
Dysk sieciowy
Tworzenie kopii zapasowej to jedno, a stały dostęp do najważniejszych plików z każdego miejsca na świecie to drugie. Właśnie z tego względu warto zainstalować jeden z dysków sieciowych.
Dysk Google
Darmowych dysków sieciowych jest całkiem sporo. Do podstawowych zastosowań i okazyjnego wgrywania plików zdecydowanie wystarczy Dysk Google. Dedykowana aplikacja integruje się z systemem, tworząc specjalny folder. Wystarczy przeciągnąć do niego pliki, by zsynchronizować je z chmurą. To niezwykle wygodne rozwiązanie.
Dropbox
Alternatywą może być również Dropbox. Integracja z systemem działa na podobnej zasadzie. Tworzony jest specjalny folder, do którego możemy przerzucać pliki, by zostały zsynchronizowane ze zdalnymi serwerami. Dużą zaletą Dropboxa jest dostępność aplikacji na praktycznie wszystkich urządzeniach.
OneDrive
Wśród propozycji nie mogło również zabraknąć OneDrive od Microsoftu. W przypadku nowszych systemów Windows jest on od samego początku dostępny – wystarczy się zalogować. Jeżeli jednak takiej funkcji brakuje, wystarczy doinstalować dedykowanego klienta.
Szyfrowanie danych
{reklama-artykul}Osoby dbające o bezpieczeństwo swoich danych powinny zainstalować oprogramowanie służące do szyfrowania plików. Dzięki niemu nikt oprócz nas nie będzie w stanie dostać się do zabezpieczonych folderów.
VeraCrypt
Ciekawą propozycją jest VeraCrypt. Narzędzie stosuje trzy metody szyfrowania – AES, TwoFish lub Serpent i co najważniejsze, umożliwia szyfrowania plików w locie. A to oznacza, że deszyfrowane są tylko te dane, które są obecnie przez nas użytkowane. Dzięki aplikacji zabezpieczymy nie tylko pojedyncze foldery, ale również całe partycje i system.
AES Crypt
AES Crypt to prosta aplikacja do szybkiego szyfrowania wybranych folderów. Narzędzie wykorzystuje 256-bitowy algorytm AES. Potrafi integrować się z powłoką systemu, dzięki czemu czynność szyfrowania jest dostępna z poziomu menu wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki.
Oprogramowanie antywirusowe
Czysty system jest co prawda wolny od szkodników, ale by tak pozostało, należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Jeżeli nie chcemy inwestować w płatne rozwiązanie, warto zainteresować się jedną z darmowych propozycji.
Avast Free Antivirus
Avast Free Antivirus to jedno z nielicznych rozwiązań, które w darmowej wersji oferuje aktywną ochronę komputera przed szkodnikami. A to oznacza, że wirusy są wykrywane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu na bieżąco jesteśmy informowani o sytuacji, a robaki nie mogą się w łatwy sposób przedostać do systemu.
AVG Antivirus Free Edition
Alternatywą może być produkt firmy AVG. Podobnie jak Avast, oferuje aktywną ochronę komputera i charakteryzuje się przejrzystym interfejsem. Wśród funkcji dodatkowych znajdziemy między innymi możliwość szyfrowania plików czy skaner antyspamowy.
360 Total Security
360 Total Security to darmowy pakiet antywirusowy, oferujący ochronę w czasie rzeczywistym, możliwość skanowania dysku w poszukiwaniu szkodników, jak również funkcje związane z optymalizacją systemu. Oprogramowanie jest zintegrowane z kilkoma silnikami antywirusowymi – 360 Cloud Scan Engine, 360 QVMII AI Engine, System Repair Engine, Avira i Bitdefender. Dzięki temu może się pochwalić wysoką skutecznością wykrywania wirusów.