Windows 7: Przyznawanie kontroli dla plików i folderów systemowych

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Windows 7: Przyznawanie kontroli dla plików i folderów systemowych
Przed przystąpieniem do czynności należy jednak pamiętać, iż pod żadnym pozorem nie można nadawać pełnej kontroli całemu folderowi z systemem Windows. Zalecamy, aby ograniczyć się tylko i wyłącznie do wymaganych plików, ewentualnie podfolderów. Po skończeniu modyfikacji plików należy przywrócić domyślne ustawienia kontroli, co również wyjaśniamy w tym poradniku.

1. W pierwszej kolejności odnajdujemy folder/plik, któremu chcemy zmienić prawa dostępu. Klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i wybieramy „Właściwości”.

wlasnosc folderow_1
2. Przechodzimy na zakładkę „Zabezpieczenia”, gdzie możemy odczytać prawa modyfikacji pliku poszczególnych użytkowników. Widzimy, iż Administrator nie ma nadanych pełnych praw. Klikamy na „Zaawansowane”.

wlasnosc folderow_2
3. Przechodzimy na kartę „Właściciel”. Widzimy, iż figuruje tu TrustedInstaller (a przynajmniej powinien). Naciskamy przycisk „Edytuj”.

wlasnosc folderow_3


4. Następnie wybieramy konto Administratorzy bądź też swoje własne (dowolnie, efekt jest ten sam) i naciskamy „Zastosuj”.

wlasnosc folderow_4
5. W przypadku operacji na folderach należy jeszcze dodatkowo zaznaczyć opcję „Zamień właściciela dla podkontenerów i obiektów”

wlasnosc folderow_5
6. Powracamy do głównego menu „Właściwości” pliku i przechodzimy na kartę „Zabezpieczenia”. Należy teraz zmienić uprawnienia dla naszego konta. Naciskamy przycisk „Edytuj”.

wlasnosc folderow_6
7. Zaznaczamy konto, któremu przed chwilą przyznaliśmy prawa właściciela, a następnie zaznaczamy „Pełną kontrolę”. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem „Zastosuj”.

wlasnosc folderow_7


Od tej pory możemy dokonywać pełnej modyfikacji plików systemowych. Należy jednak pamiętać, aby po skończonej edycji przywrócić domyślne ustawienia własności folderów. W tym celu należy postępować podobnie, jak wcześniej.

1. Przechodzimy na zakładkę „Właściciel”, tak jak pokazano to wcześniej i naciskamy przycisk „Edytuj”.

wlasnosc folderow_8
2. Należy przywrócić prawa własności dla TrustedInstaller. Nie ma go jednak na liście. Dlatego wybieramy przycisk „Inni użytkownicy i grupy”.

wlasnosc folderow_9
3. W tabelce wprowadzamy NT ServiceTrustedInstaller i zatwierdzamy przyciskiem OK.

wlasnosc folderow_10


4. Następnie zaznaczamy TrustedInstaller i nadajemy mu prawa własności, klikając przycisk „Zastosuj”.

wlasnosc folderow_11
5. Ostatnim krokiem jest pozbawienie przywilejów konta, które wcześniej dodaliśmy. W tym celu zaznaczamy je i naciskamy „Edytuj”.

wlasnosc folderow_12
6. Pozostawiamy jedynie „Odczyt” i „Odczyt i wykonanie”, po czym zatwierdzamy zmiany.

wlasnosc folderow_13

Właściwości plików zostały przywrócone do poprzedniego stanu.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.