Windows 7: Tworzenie zmodyfikowanego dysku instalacyjnego z systemem

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Windows 7: Tworzenie zmodyfikowanego dysku instalacyjnego z systemem
1. W pierwszej kolejności pobieramy program RT Se7en Lite, dzięki któremu stworzymy własną płytę instalacyjną. Uwaga: do stworzenia potrzebny będzie również dysk instalacyjny Windows 7 lub jego obraz.

2. Instalujemy program.

plyta instalacyjna 1
plyta instalacyjna 2


3. W menu programu klikamy „Browse”, a następnie w zależności czy dysponujemy płytą (Select OS path) czy obrazem (select ISO file), wybieramy odpowiednią opcję i podajemy ścieżkę, w której plik instalacyjny Windows 7 jest zlokalizowany. Następnie określamy miejsce, w którym ma zostać zapisany zmodyfikowany przez nas obraz systemu.

plyta instalacyjna 3
plyta instalacyjna 4
4. Program rozpocznie rozpakowywanie obrazu płyty instalacyjnej, którą będziemy mogli zmodyfikować. Należy wybrać, jaki rodzaj Windowsa posiadamy.

plyta instalacyjna 5
plyta instalacyjna 6


5. Klikamy przycisk Task.

plyta instalacyjna 7
6. Następnie wybieramy elementy, które chcemy zmodyfikować. Jako że zmieniamy wszystko, naciskamy „Select all”.

plyta instalacyjna 8
7. Poszczególne opcje zostały odblokowane. Przechodzimy na zakładkę „Integration”. Służy ona do zintegrowania z instalacją najnowszych aktualizacji systemu, sterowników, plików językowych i aplikacji. Poszczególne elementy dodajemy za pomocą przycisku „Add”. Uwaga – w przypadku aktualizacji należy najpierw pobrać je w formie plików instalacyjnych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sterowników i aplikacji. Po zakończeniu dodawania naciskamy przycisk „Apply”. W taki sposób możemy sprawić, że w systemie będzie od razu zainstalowana przeglądarka Google Chrome itp.

plyta instalacyjna 9


8. W zakładce „Features removal” możemy usunąć komponenty, które bazowo znajdują się w Windowsie, a nie chcemy, aby zainstalowały się wraz z nową kopią systemu (np. gry czy też Internet Explorer). Po zakończeniu usuwania elementów naciskamy „Apply”.

plyta instalacyjna 10
9. Zakładka „Tweaks” służy do zmiany zachowania poszczególnych opcji w systemie – np. widok panelu sterowania, efekty wizualne, czy nawet własne wpisy w rejestrze.

plyta instalacyjna 11
10. Sekcja Un-attended pozwala tak zmodyfikować instalację, że nie będzie ona wymagała naszego nadzoru. Możemy np. wpisać klucz produktu, wybrać poszczególne opcje konfiguracyjne (ustawienia regionalne, nazwa profilu użytkownika itp.).

plyta instalacyjna 12


11. Sekcja „Customization” służy do zmiany wyglądu instalowanego Windowsa. Możemy tu ustalić tapetę, wybrać ekran logowania, wygaszacz ekranu, gadżety czy nawet przykładową muzykę, która będzie się znajdować w odpowiednim folderze.

plyta instalacyjna 13
12. W panelu „ISO-Bootable” możemy stworzyć obraz dostosowanej instalacji, a nawet wypalić ją na płytę czy też przekopiować na dysk USB w formie bootowalnej.

plyta instalacyjna 14
W taki sposób możemy stworzyć własną płytę instalacyjną z systemem, która będzie odpowiadać naszym preferencjom.

plyta instalacyjna 15

 

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.