Windows: przenoszenie i usuwanie zablokowanych plików

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Windows: przenoszenie i usuwanie zablokowanych plików
Plik używany przez inny program jest domyślnie zablokowany przez system Windows. Często dzieje się jednak tak, iż nie do końca wiemy, która aplikacja wykorzystuje interesujący nas plik. Przyczyną tego stanu rzeczy może być program działający w tle bądź też ładujący się podczas startu systemu.

Unlocker

Istnieje kilka sposobów na odblokowanie plików. Pierwszy, najbardziej rozsądny, a zarazem najłatwiejszy sprowadza się do wykorzystania aplikacji o nazwie Unlocker, której najnowszą wersję znajdziecie w naszym serwisie. Po zainstalowaniu tego programu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na zablokowanym pliku i wybrać opcję „Unlocker”.

unlocker 1
Ukaże się nam lista procesów, które zablokowały plik lub folder. W tym momencie możemy całkowicie wyłączyć proces używając opcji „Wyłącz proces” bądź też odblokować plik, nie ingerując w działającą w tle aplikację (opcja „Uwolnij”).

unlocker 2
Gdy plik zostanie odblokowany, jesteśmy w stanie go usunąć, zmienić jego nazwę bądź też przenieść w inne miejsce.

Process Explorer

Drugim sposobem na odblokowanie pliku jest program o nazwie Process Explorer, który również znajduje się w naszej bazie. Należy uruchomić go jako administrator. Następnie klikamy w menu „File” oraz „Show Details for All Processes”

unlocker 3
Następnie klikamy w menu „File” i wybieramy opcję „Find handle or DLL”. Można też skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+F.

unlocker 4
Wyszukujemy nazwę pliku, który chcemy odblokować.

unlocker 5
Klikamy dwukrotnie na interesującym nas wyniku wyszukiwania. Zostaniemy przeniesieni do aktywnego procesu w dolnej części Process Explorera. Aby odblokować plik, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym wcześniej procesie i wybrać opcję „Close handle”.

unlocker 6
Jeżeli plik jest wykorzystywany przez większą ilość procesów, należy każdy z osobna wyłączyć według wyżej opisanego wzoru. W tym momencie powinniśmy bezproblemowo edytować interesujący nas plik.

Restart Systemu

Jeżeli nie chcemy jednak korzystać z zewnętrznych programów, istnieje trzecia metoda na odblokowanie pliku, a jest nią restart systemu. Po ponownym załadowaniu Windowsa pliki i foldery powinny być standardowo odblokowane. Istnieje jednak możliwość zablokowania pliku zaraz po starcie systemu przez proces uruchamiający się wraz z Windowsem. W takim przypadku nalezy uruchomić system operacyjny w trybie awaryjnym. Aby to zrobić, podczas ładowania Windowsa należy nacisnąć klawisz F8 i wybrać opcję „Tryb awaryjny”. Dla posiadaczy systemu operacyjnego Windows 8 stworzyliśmy poradnik, wyjaśniający krok po kroku tę zagmatwaną czynność.

unlocker 7
Gdy system się załaduje, odszukujemy interesujący nas plik, a następnie usuwamy go bądź też dokonujemy edycji, w zależności od naszych potrzeb. Po zakończeniu działania ponownie uruchamiamy system operacyjny.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.