Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia przygotowana do działania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, umożliwiająca zweryfikowanie, czy kod QR UCC przedstawiany przez osobę jest poprawny i ważny.

Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikat. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie. Dane nie są zapisywane na urządzeniu skanującym.

Osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką przeciw COVID-19, lub uzyskały ujemny wynik testu lub zachorowały na COVID-19 w okresie nie krótszym niż ostatnich 11 i są ozdrowieńcami mogą otrzymać Unijny Certyfikat COVID (UCC) w postaci kodu QR, m.in. na swoje Internetowe Konto Pacjenta, czy jako wydruk u lekarza lub pielęgniarki POZ.

W Polsce Unijny Certyfikat Covid ważny jest rok czasu od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia po 14 dniowym okresie uzyskania odporności, w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od pozytywnego wyniku testu, a w przypadku negatywnego wyniku testu – 48 h.