EasyOS to eksperymentalna dystrybucja Linuksa, która jednocześnie jest następcą popularnego systemu Puppy Linux.
O ile początki Puppy Linux sięgają jeszcze 2003 roku, to nazywany często jego następcą EasyOS po raz pierwszy ujrzał światło dzienne gdzieś w okolicach 2017 roku. To jedna z najpopularniejszych lekkich dystrybucji Linuksa, z której ochoczo korzystają miłośnicy oprogramowania opensource z pecetami o nienajlepszej wydajności.
EasyOS zaprojektowano od podstaw w taki sposób, aby dowolną apkę uruchomić w kontenerze. Da się w ten sposób uruchomić nawet pulpit – i to z poziomu prostego GUI, a nie wiersza poleceń. EasyOS działa jak burza, błyskawicznie uruchamia aplikacje i nie trzeba go instalować.
System EasyOS korzysta z wielu formatów pakietów i innych technologii wdrożonych przez Puppy Linux. EasyOS został stworzony do obsługi kontenerów, gdzie każda aplikacja może być uruchamiana w kontenerze i tym samym cały pulpit systemowy. Zarządzanie kontenerami odbywa się za pomocą prostego GUI, bez bałaganu w wierszu poleceń. Mechanizm kontenerowy nosi nazwę Easy Containers i został zaprojektowany od podstaw (Docker, LXC itp. nie są używane).
W przeciwieństwie do większości innych dystrybucji Linuksa, EasyOS nie jest wdrażany jako dysk CD/DVD (plik ISO). Zamiast tego system EeasyOS to obraz całego dysku, czyli jak pamięć flash USB, karta SD, dysk twardy lub dysk SSD.