OpenOffice UX jest pakietem oprogramowania biurowego Open Source. Wersja ta rozwijana przez polską firmę UX Systems. Program zawiera zintegrowany polski słownik ortograficzny, moduł dzielenia wyrazów, działający autopilot, zweryfikowane i poprawione tłumaczenia oraz dziesiątki pomniejszych poprawek.
OOo stanowi bezpłatną alternatywę dla Microsoft Office, ale można go też kupić: zwykle w cenę wersji pudełkowej jest wliczony koszt usługi wsparcia technicznego, uaktualnień oraz różne dodatki, np. profesjonalne szablony dokumentów, certyfikat czy program do graficznej obsługi baz danych Kexi.
Ponadto aktualnie OpenOffice UX zawiera dodatkowo aplikację bazodanową BASE. Domyślny format zapisu dokumentów to ODT czyli OpenDocument Format (wcześniej domyślnym formatem był SXW).
W wersji dla systemu Windows oraz Linux (pakiety DEB i RPM) pakiet zawiera następujące aplikacje:
– Procesor tekstu – Writer
– Arkusz kalkulacyjny – Calc
– Edytor grafiki – Draw
– Edytor prezentacji – Impress
– Edytor wzorów matematycznych – Math
– Wizualny edytor HTML
– Rejestrator i edytor makr w języku StarOffice Basic
OpenOffice.org Writer
Writer jest programem odpowiadającym funkcjonalnie komercyjnym edytorom, jak Microsoft Word czy WordPerfect, a więc zawierającym komplet narzędzi edycyjnych, w tym rozbudowane instrumenty biurowe i akademickie oraz wbudowane narzędzie do eksportu dokumentów w międzyplatformowym formacie PDF. Obsługa formatu Worda ułatwia migrację z komercyjnego oprogramowania Microsoft Office i zapewnia wymianę dokumentów ze środowiskami biurowymi i uczelnianymi posługującymi się MS Office. Przygotowywany jest także filtr do obsługi dokumentów edytora WordPerfect. Zaletą OpenOffice.org Writera jest natywny format pliku – skompresowany XML – dzięki któremu dokumenty edytora mają niewielkie rozmiary.
Arkusz kalkulacyjny – Calc
Calc jest programem odpowiadającym funkcjonalnie komercyjnym arkuszom, jak Microsoft Excel czy Quattro Pro, a więc zawierającym obszerną paletę formuł, niezbędne narzędzia analityczne, rozwinietą grafikę biznesową, a także wbudowane narzędzie do eksportu dokumentów w międzyplatformowym formacie PDF. Obsługa formatu Excela ułatwia migrację z komercyjnego oprogramowania Microsoft Office i zapewnia wymianę dokumentów ze środowiskami biurowymi i uczelnianymi posługującymi się MS Office. Zaletą OpenOffice.org Calc jest natywny format pliku – skompresowany XML – dzięki któremu dokumenty edytora mają niewielkie rozmiary. Impress jest programem odpowiadającym funkcjonalnie komercyjnym programom, jak Microsoft PowerPoint czy Corel Presentations, a więc zawierającym komplet narzędzi do organizowania prezentacji, edycji slajdów, wyświetlania prezentacji na ekranie, eksportu i importu danych (unikatowa możliwość eksportu do formatu Macromedia Flash i PDF), o poprawnej ergonomii obsługi. Słabszą stroną jest obsługa wideo i dźwięku, niewielki jest też zasób gotowych szablonów dostarczanych razem z pakietem.
OpenOffice Math
Moduł pakietu biurowego OpenOffice do tworzenia formuł matematycznych. OpenOffice Math jest dostępny zarówno z poziomu edytora Writer, jak i jako samodzielny moduł. Program pracuje w mieszanym trybie tekstowo-graficznym – w oknie tekstowym wpisywane są za pomocą języka mnemonicznego polecenia, które są przetwarzane na graficzny obraz formuły – lista poleceń obejmuje ok. 200 pozycji. Polecenia można wpisywać ręcznie lub wprowadzać je z podręcznego okna. Math jest w stanie zapisywać formuły w postaci dokumentów OpenDocument, dokumentów z formułami, a także eksportować pliki w formacie XML-owego formatu MathML.
Formaty dokumentów
Macierzysty format dokumentów OOo jest określony w otwartej specyfikacji OASIS, są to pliki oparte na XML i spakowane zipem, o rozszerzeniach:
– OpenOffice.org Writer – SXW
– OpenOffice.org Calc – SXC
– OpenOffice.org Impress – SXI
– OpenOffice.org Draw – SXD
– OpenOffice.org Formula – SXM
Pakiet obsługuje też (eksport lub import) między innymi dokumenty Microsoft Office (DOC, XLS, PPT, RTF), formaty graficzne (BMP, GIF, JPG, PNG), pliki tekstowe, bazy danych w formacie dBASE (DBF), pliki AutoCADa (DXF), wzory matematyczne w formacie MathML (MML) oraz format PDF.
Zasady licencjonowania
Pakiet OpenOffice jest dystrybuowany przez firmę Ux Systems na zasadzie podwójnej licencji: GNU General Public License (GPL) wraz z GNU Lesser General Public License (LGPL), lub Umowy Licencyjnej Użytkownika oprogramowania biurowego OpenOffice licencjonowanego przez firmę Ux Systems. Licencje te wzajemnie się uzupełniają: z jednej strony użycie GPL/LGPL daje licencjobiorcy możliwość dostępu do kodu źródłowego oraz nieodpłatnego wykorzystania oprogramowania, z drugiej zaś, przyjęcie Umowy Licencyjnej Ux Systems pozwala na uniknięcie restrykcji, niewygód i niejednoznaczności prawnych będących konsekwencją zastosowania GPL/LGPL, zwłaszcza na polu szeroko rozumianego biznesu. Wybór rodzaju zastosowanej licencji zależy od wymagań, możliwości i preferencji Użytkownika.