Playlist Master – jest to program mający pomóc każdemu miłośnikowi dobrej muzyki. Dzięki niemu stworzysz świetne playlisty na różne nastroje i okazje. Oprócz tego aplikacja udostępnia mnóstwo innych przydatnych funkcji, które ułatwią Ci zarządzanie plikami mp3 oraz m3u.
Możliwości Playlist Mastera:
1. Pierwszym sposobem na stworzenie niezapomnianej playlisty jest dodanie wszystkich (lub części) swoich utworów poprzez załadowanie ich na główną listę. Następnie wystarczy podać odpowiednie kryteria i stworzyć listę, która nam przypadnie do gustu. Możemy np. ograniczyć utwory do Funku z lat 80 czy też Funk + Disco. Kombinacje są dowolne, a oprócz tego po przefiltrowaniu możemy ręcznie dodać lub odrzucić wybrane utwory. Kryteria wg. których mają zostać ograniczone utwory możemy zapisywać do postaci schematów, które potem będzie można wczytać jednym kliknięciem. Na tyle nam pozwala pierwszy sposób, teraz opiszę bardziej efektywną opcję.
2. Aplikacja udostępnia opcję tagowania utworów – tzn. że możemy każdemu z nich przypiąć jakąś etykietkę np. „wolne”, „hity”, „ulubione”, „imprezowe” itd. Są trzy sposoby, aby otagować utwór: możemy kliknąć w explorerze prawym przyciskie na pliku mp3 i z menu kontekstowego wybrać opcję „Otaguj utwór w Playlist Master”, możemy również na wybranych utworach na głównej liście kliknąć prawym przyciskiem myszy. Trzecią opcją i najbardziej efektywną (po zainstalowaniu wtyczki do winampa) jest możliwość użycia skrótu CTRL+Q podczas odsłuchiwania utworu, który chcemy otagować (tą opcję możemy również wybrać z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonce w pasku systemowym).
Gdy już mamy otagowane utwory, łatwo możemy wybrane przenieść na główną listę i zapisać do playlisty. Dodatkowo ciekawą opcją jest możliwość pobrania listy utworów z ulubionych last.fm, zostaną one dodane jako otagowane utwory z tagiem „last.fm”.
3. Playlist Master potrafi również odczytywać znaczniki ID3v1 oraz ID3v2 i umożliwia ich dowolne edytowanie. Opcje te dostępne są po kliknięciu prawym przyciskiem na liście.
4. Ciekawą opcją programu jest również możliwość skopiowania utworów z głównej listy do wybranego folderu. Z pozoru może to się wydawać błaha pomoc, jednak wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy plik m3u i chcemy zgrać utwory na odtwarzacz, przy czym są one rozsypane po całym dysku. Zajęłoby to nam przynajmniej godzinę, a przy pomocy tego programu, wystarczy je wczytać na listę i skopiować na nasz przenośny odtwarzacz lub w dowolne miejsce.
5. Kolejną możliwością jest funkcja dzięki, której możemy w kilka sekund zmienić nazwy naszych plików mp3 do formatu Wykonawca – Tytuł.mp3. Dane są automatycznie pobierane ze znaczników ID3v1 oraz ID3v2 i nazwa od razu zostaje zmieniona.
6. Playlist Master posiada również ekran zarządzania playlistami. Dodawana jest do niego każda nasza zapisana playlista, a także możemy dodać sami jakieś. Obok każdej znajduje się „ptaszek” lub „krzyżyk”. Oznacza on czy dana playlista jest dodana do menu, które możemy zobaczyć po kliknięciu prawym przyciskiem na ikonkę na pasku systemowym. Może tam zostać dodanych maksymalnie 14 playlist. Dziesięć z nich możemy szybko włączyć używając skrótów CTRL+1, CTRL+2, CTRL+3… CTRL+0.
7. Aplikacja oferuje szereg, skrótów ułatwiających pracę z plikami mp3 i m3u:
– CTRL+Q – tagowanie aktualnie słuchanego utworu w winampie,
– CTRL+D – dodawanie aktualnie słuchanego utworu w winampie do głównej listy,
– CTRL+1, CTRL+2…CTRL+0 – włączenie playlisty z menu (większy opis w pkt. 6.)
Klikając na dowolny utwór na liście możemy przejść do katalogu, w którym się znajduje, odtworzyć go, czy też przypisać mu tag.
8. Każda lista w programie jest w pełni edytowalna: dodawanie, usuwanie, edytowanie.
9. Program znajduje się na pasku systemowym, dzięki czemu mamy wygodny i szybki dostęp do niego. Możemy również ustawić w ustawieniach, aby włączał się zminimalizowany wraz ze startem systemu.
10. Aplikacja posiada ładnie zaprojektowany interfejs, który umili pracę nad stworzeniem ciekawych kompozycji z utworów mp3.