Funkcje matematyczne to darmowa, rozpowszechniana na licencji freeware aplikacja służąca do rysowania wykresu funkcji matematycznych na podstawie równań y=f(x) wprowadzonych przez użytkownika.
Program posiada duże możliwości związane z dodawaniem wielu wykresów do pojedynczego układu współrzędnych i zarządzania nimi. Równania można kompletować na liście, usuwać je, przestawiać, decydować, wykresy których mają w danym momencie być schowane, bądź wyświetlone.
Z układem związanych jest 26 punktów, których współrzędne oraz widoczność można ręcznie opisywać. Punkty, opisane literami alfabetu, mogą posłużyć do szeregu obliczeń realizowanych przez program, lub też wskazywać miejsce będące wynikiem takich obliczeń.
Z szeregu operacji realizowanych przez program na uwagę zasługuje możliwość wyznaczenia równania funkcji liniowej, do której należą dwa wskazane punkty, obliczenia odległości między punktami, punktu od prostej, czy też między wskazanymi prostymi. Wyznaczone wartości, współrzędne punktów lub równania prostych mogą być zapisane w programie w komórce pamięci, narysowane, lub zaznaczone na układzie.
Warto też wspomnieć o możliwości wyznaczenia punktów wspólnych dwóch dowolnych funkcji, argumentu na podstawie wartości funkcji, czy też wartości funkcji dla wskazanego argumentu.
Do niespotykanych w darmowych programach tego typu należy możliwość opisania osi OX zarówno dziesiętnie jak i w radianach.
Lista możliwości programu
– rysowanie wykresów funkcji matematycznych stałych, liniowych, wielomianowych, potęgowych, logarytmicznych oraz trygonometrycznych
– dodawanie punktów i zarządzanie nimi
– wyznaczanie równań i rysowanie wykresów funkcji liniowych spełniających określone warunki
– prosta przechodzi przez dwa wskazane punkty
– prosta przechodzi przez wskazany punkt i jest prostopadła lub równoległa do danej prostej
– wyznaczanie odległości pomiędzy punktami, punktu od prostej
– obliczanie pola powierzchni trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają trzy wskazane punkty
– obliczanie wartości funkcji na podstawie wprowadzonego argumentu
– obliczanie argumentu na podstawie wprowadzonej wartości funkcji
– wyznaczanie współrzędnych punktów wspólnych dwóch dowolnych funkcji
– badanie wartości funkcji polegające na odczytywaniu par argument-wartość bezpośrednio z wykresu
– tworzenie list wykresów i punktów oraz zapisywanie ich do zbiorów zewnętrznych – eksport układu współrzędnych do pliku BMP