Linux ma 15 lat

mareklSkomentuj
Linux ma 15 lat

eracyjnego.

Słowa, skierowane do użytkowników systemu Minix (klona UNIXa), spotkały się z przychylnym odzewem społeczności. Dyskusję, od której rozpoczęła się era Linuksa, można prześledzić dzięki Google Groups.

Do you pine for the nice days of minix-1.1, when men were men and wrote their own device drivers? Nieco ponad miesiąc po publikacji pierwszej wypowiedzi, Linus poinformował o dostępności pierwszej użytecznej w pewnym stopniu wersji jądra, oznaczonej numerem 0.02, wraz z kodem żródłowym. Kernel 0.01 – ważący 62 KB – do dziś przechowywany jest w zasobach kernel.org.

Do projektu dołączało coraz więcej programistów – wolontariuszy, co zaowocowało wydaniem w marcu 1994 roku jądra 1.0. Ilość osób biorących udział w rozwoju Linuksa przekroczyła możliwość koordynacji działań przez jednego człowieka.

Z czasem zaczęły powstawać pierwsze dystrybucje systemu GNU/Linux – oparte na jądrze Linuksa i oprogramowaniu GNU. Głównymi dystrybucjami, na których bazuje znakomita większość aktualnych distro, stały się Debian, Red Hat oraz Slackware – można to prześledzić na tym diagramie: http://730x.up.md/wp-content/44218-1.png

Źródło: Michał Tomaszkiewicz ITBIZNES.pl

Udostępnij

marekl