owoczesnego oprogramowania, a w efekcie umożliwienie im sprawniejszej i bardziej efektywnej pracy na rzecz społeczności. W ramach programu Microsoft przekazuje bezpłatnie swoje produkty – poczynając od tych flagowych, jak Microsoft Office 2003, a kończąc na zaawansowanych produktach serwerowych czy bazodanowych. Po to, by oferowane w programie Microsoft dla non-profit oprogramowanie było dostępne dla jak najszerszej grupy organizacji – na partnera i operatora projektu w Polsce został wybrany ekspert technologiczny w środowisku organizacji pozarządowych – Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki. Operatorem programu w Stanach Zjednoczonych jest organizacja Compumentor i jej program Techsoup.
Program Microsoft dla non-profit jest jednym z elementów działalności polskiego oddziału firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Obok programu grantowego Unlimited Potential i realizowanych dzięki niemu projektów edukacyjnych, to właśnie programy wsparcia technologicznego dla organizacji pozarządowych stanowią filar działań na rzecz społeczności. Poprzez inicjatywę Microsoft dla non-profit firma wspiera organizacje III sektora, zapewniając im dostęp do najnowszego, a przede wszystkim legalnego oprogramowania informatycznego. W ten sposób polski oddział Microsoftu stara się aktywizować polskie organizacje pozarządowe i wyposażać je w narzędzia, które w biznesie są szeroko wykorzystywane, a w sektorze pozarządowym niekiedy niedostępne na warunkach komercyjnych. Program Microsoft dla non-profit jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskich organizacji o charakterze społecznym na nowoczesne produkty informatyczne i jednocześnie bierze pod uwagę ich niekomercyjny charakter i bardzo ograniczone możliwości finansowe.
Program „Microsoft dla non-profit” daje polskim organizacjom ogromną szansę pozyskania legalnego i nowoczesnego oprogramowania na bardzo preferencyjnych warunkach. Mamy nadzieję, że podobnie jak w organizacjach komercyjnych nasze produkty będą wspierały ludzi w ich pracy na rzecz społeczności. Jesteśmy dumni, że jako firma możemy wesprzeć w ten sposób organizacje, które działają na rzecz dobra publicznego i bezpłatnie przekazywać na ich rzecz oprogramowanie firmy Microsoft – mówi Joanna Frąckowiak, PR & Community Affairs Manager w polskim oddziale Microsoft.
Dzięki programowi polskie organizacje pozarządowe non-profit mogą wybierać spośród szerokiej oferty produktów Microsoft, udostępnianych bezpłatnie przez firmę na rzecz projektu. Jedynym kosztem dla organizacji non-profit jest opłata administracyjna, która wynika z kosztów obsługi całego programu – systemu zamówień, ich realizacji oraz wsparcia technicznego. Opłata administracyjna jest skalkulowana na poziomie około 6% wartości rynkowej oprogramowania i jest pobierana przez operatorów programu – Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki w Polsce oraz Compumentor w USA.
Pilotażowa część programu Microsoft dla non-profit ruszyła na początku września 2006 r. Do tej pory z programu skorzystało już 21 organizacji pozarządowych, a łączna wartość przekazanego na ich rzecz oprogramowania wynosi ponad 1 mln złotych.
Ten trzymiesięczny okres, chociaż traktowany przez nas jako pilotaż, uświadomił nam, że inicjatywa będzie cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród organizacji, do których jest skierowana. Potrzeby po stronie organizacji pozarządowych są ogromne. Teraz, dzięki programowi „Microsoft dla non-profit” będą mogły je zaspokoić i prowadzić swoją działalność na rzecz dobra publicznego w oparciu o nowoczesne narzędzia i rozwiązania informatyczne – mówi Ewa Albińska ze Stowarzyszenia Bank Drugiej Ręki.
Od razu we wrześniu skorzystaliśmy z programu „Microsoft dla non-profit” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki z Warszawy. Dzięki temu mogliśmy, za stosunkowo niewielką kwotę, otrzymać w pełni oryginalne, legalne oprogramowanie Microsoft na potrzeby naszej organizacji i naszych podopiecznych. Już widzimy efekty tej decyzji w postaci sprawniejszej administracji i większej wygody w pracy. Teraz czujemy, że mamy wsparcie w postaci technologii, która na warunkach komercyjnych nie była dla nas dostępna. To naprawdę świetny sposób na wsparcie organizacji pozarządowych i bardzo jesteśmy za to wdzięczni – mówi Zofia Jaroszuk z Fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo”.
Program Microsoft dla non-profit jest drugim, obok programu Microsoft Authorized Refurbisher (MAR), programem wsparcia technologicznego dla organizacji o charakterze społecznym prowadzonym przez Microsoft w Polsce. Program MAR umożliwia organizacjom, które zajmują się regeneracją sprzętu komputerowego instalowanie legalnych licencji oprogramowania Windows 2000 oraz Works 7.0. Z oferty tej mogą skorzystać wszystkie organizacje non-profit oraz edukacyjne, które otrzymują używane komputery w darowiźnie. Do tej pory w programie MAR Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki zainstalowało już ponad 2 tys. licencji systemu operacyjnego Windows.
Więcej informacji o produktach dostępnych w ramach Programu Microsoft dla non-profit można znaleźć pod poniższym linkiem:
– Program Microsoft dla non-profit
Źródło: WSS.pl