Malware kopiące kryptowaluty
Jak Avast donosi w swoim ostatnim raporcie, w ciągu kilku ostatnich miesięcy aż 220 tysięcy komputerów zostało zainfekowane malware o nazwie Crackonosh. Malware to skrywało się w plikach gier, które można było pobrać za darmo z przeróżnych forów i torrentów. Mowa o takich tytułach jak Grand Theft Auto V, NBA 2K19, Far Cry 5 czy Pro Evolution Soccer 2018.
Gdy Crackonosh trafia na komputer, ten natychmiast potajemnie instaluje na nim oprogramowanie służące do kopania kryptowalut. To bez wiedzy użytkownika wydobywa kryptowalutę o nazwie Monero. Szacuje się, że omawiane złośliwe oprogramowanie zarobiło dla swoich autorów, którzy prawdopodobnie pochodzą z Czech (Crackonosh zdaje się być zmodyfikowaną wersją imienia czeskiego „ducha gór” czyli Karkonosza), ponad 2 miliony dolarów.
Avast informuje, że Crackonosh instaluje się sam, zastępując krytyczne pliki systemu Windows i nadużywając jego trybu awaryjnego, by osłabić ochronę oprogramowania. Malware jest w stanie uniknąć wykrycia, wyłączając oprogramowanie zabezpieczające, aktualizacje systemu operacyjnego i używając innych technik. Dlatego walka z nim nie jest łatwa.
Crackonosh w Polsce
Jak to bywa w przypadku podobnego złośliwego oprogramowania, użytkownicy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że z ich komputerem jest coś nie tak, gdy ten zaczyna wolniej działać, jego podzespoły zużywają się podejrzanie szybko, a wysokość rachunku za prąd nagle przekracza wszelkie oczekiwania. Jeśli kiedykolwiek pobrałeś pirackie oprogramowanie, możliwe że Twój sprzęt kopie dla kogoś kryptowalutę, a Ty w ogóle o tym nie wiesz.
W okresie od grudnia 2020 roku do dzisiaj Crackonosh został wykryty w kilkudziesięciu krajach. Najwięcej ofiar miał na Filipinach (18 448), w Brazylii (16 584), Indiach (13 779) oraz w… Polsce (12 727). No kto by pomyślał. Szacuje się, że każdego dnia to malware infekuje około 1000 komputerów.
Liczba komputerów zainfekowanych przez malware Crackonosh w poszczególnych grajach w okresie od grudnia 2020 roku do teraz. | Źródło: Avast
Jak widać, piractwo naprawdę nie jest rozwiązaniem, po które warto sięgać. W ogólnym rozrachunku może Cię ono kosztować znacznie więcej niż program czy gra kupione legalnie w sklepie stacjonarnym czy internetowym.
Więcej na temat malware Crackonosh dowiesz się z raportu firmy Avast. Zawiera ona między innymi instrukcję wyjaśniającą, jak usunąć to złośliwe oprogramowanie z komputera.
Źródło: Avast, fot. tyt. Canva