Sąd na Florydzie przyznał kompanii muzycznej 22 mln dolarów odszkodowania i wydał nakaz, który umożliwia RIAA przejęcie domen przestępców spod bandery Jolly Roger.
RIAA, czyli Recording Industry Association of America, to zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki, które zajmuje się ochroną praw wydawców i śledzi naruszenia prawa producentów muzycznych przez użytkowników internetu. Koalicja skupia takich wydawców jak Capital Records, Sony Music, Warner Bro. Records oraz Uniwersal Music Group.
MP3Skull cieszy się niemałą popularnością ze względu na atrakcyjne treści, które można znaleźć na serwisie piratów. Prawnikom RIAA udało się udowodnić przed sądem nieuprawione udostępnienie użytkownikom 148 utworów muzycznych. Sąd na Florydzie zarządził karę w wysokości 150 tys. dolarów za każdą piosenkę.
Mimo uzyskania wyroku skazującego osiągnięcie RIAA jest połowiczne. Po pierwsze nie wiadomo, kto kryje się za MP3Skull, a więc nie ma od kogo wyegzekwować odszkodowania. Po drugie MP3Skull nie udało się powstrzymać za pomocą zablokowania domeny. Piraci po prostu przenieśli się pod inne adresy, aktualnie na .yoga oraz .mm, i działają bez żadnych zauważalnych zmian.
MP3Skull nie jest jedyną stroną z muzyką, która z powodu nielegalnych treści znalazła się na celowniku wielkich wytwórni. W 2015 roku popularna platforma streamingowa Grooveshark została zmuszona do zaprzestania działalności po batalii sądowej.
Z kolei słynny założyciel Megaupload, Kim Dotcom, ostatecznie wpadł w tryby amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości po tym, gdy sąd w USA wreszcie uzyskał prawo do ekstradycji Dotcoma z Nowe Zelandii do Stanów Zjednoczonych. Przyszłość twórcy Megaupload jest niepewna. Założyciele MP3Skull są na razie anonimowi, ale jak długo?
Źródło: completemusicupdate