40-latka przekazała milion złotych oszustowi, bo bardzo go kochała

Maksym SłomskiSkomentuj
40-latka przekazała milion złotych oszustowi, bo bardzo go kochała

Dawno już nie donosiliśmy Wam o żadnym przypadku oszustwa internetowego lub telefonicznego na terenie Polski, co nie znaczy wcale, że takie sytuacje nie mają miejsca. Mają i to regularnie – z pewnością stanowczo zbyt często. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie informują o spektakularnym wyłudzeniu, do jakiego doszło w województwie lubelskim. Łatwowierna 40-latka przekazała łącznie milion złotych oszustowi, zawierzając w potencjalne wielkie zyski inwestycyjne. Nie zabrakło wątku romantycznego. Jak nie dać się oszukać w Internecie?

40-latka przekazała milion złotych oszustowi

Czujność uśpiło to co zawsze: kochliwość. 40-letnia mieszkanka Lublina poznała na jednym z portali randkowych mężczyznę, który zaoferował jej po jakimś czasie od rozpoczęcia znajomości inwestycję w złoto. Oszukana inwestowała początkowo małe kwoty pieniędzy wierząc w to, że osiąga zyski. Z czasem przestępca zaczął namawiać do przelewania coraz większych sum pieniędzy na zagraniczne rachunki bankowe. Co było dalej, możecie się tylko domyślać.

Schemat takich oszustw jest podobny. Początkowo naciągacze są nawet skłonni przesyłać drobne sumy pieniędzy, aby się uwiarygodnić. Gdy przelewa się im z czasem większe pieniądze, znikają bez śladu. Tak było i tym razem.

Kobieta zorientowała się o oszustwie dopiero wtedy, gdy straciła ponad milion złotych. Udała się na policję, ale szanse na odzyskanie pieniędzy wyprowadzonych za granice są jak zawsze w podobnych sytuacjach zerowe. Nie iluzoryczne. Zerowe.

Jak nie dać się oszukać? Praktyczny poradnik

Pamiętaj, że Twoja ostrożność i rozwaga to najlepsza ochrona przed oszustami:

  • Zweryfikuj wiarygodność: Zanim zdecydujesz się na inwestycję, dokładnie sprawdź wiarygodność osoby proponującej ofertę oraz samej inwestycji. Zasięgnij opinii ekspertów, poszukaj informacji w niezależnych źródłach.
  • Nie wierz w szybki zysk: Oferty obiecujące szybki i wysoki zysk często są pułapką. Pamiętaj, że inwestycje wiążą się z ryzykiem, a prawdziwe zyski wymagają czasu i cierpliwości.
  • Nie instaluj podejrzanych aplikacji: Nie zgadzaj się na instalowanie na swoim komputerze aplikacji umożliwiających zdalne sterowanie, nawet jeśli osoba proponująca inwestycję zapewnia o ich bezpieczeństwie.
  • Nie działaj pod presją czasu: Oszuści często wywierają presję, abyś podjął decyzję szybko, bez zastanowienia. Zawsze daj sobie czas na przemyślenie i skonsultowanie się z zaufanymi osobami.
  • Zachowaj czujność: Bądź ostrożny wobec osób poznanych w Internecie, zwłaszcza na portalach randkowych. Nie udostępniaj im swoich danych osobowych ani informacji finansowych.
  • Reaguj szybko: Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś sprawę na policję.

40-latka z Lublina przekazała oszustowi aż milion złotych, ale każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie traci na rzecz przestępców także i mniejsze kwoty pieniędzy. Najlepiej ucz się na błędach innych. Czytaj o przypadkach oszustw i wyciągaj odpowiednie wnioski.

Źródło: KMP w Lublinie, mat. własny, zdj. tyt. Canva Pro x Pakalu Papito @X

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.