Oto kilka porad:
1. Zrezygnuj z haseł typu „qwerty1”, „haslo”, „marta1”, „pierogi”, „1234”, „poznan” – aby je złamać, nie trzeba mieć żadnych zdolności ani potężnego komputera, wystarczy tylko dobrze trafić. Zapisanie wyrazu od tyłu również nie jest skuteczną metodą.
2. Nie używaj w haśle danych osobowych – data urodzenia, imię matki, brata lub narzeczonej to dane łatwo dostępne i zbyt często wykorzystywane jako hasła – dlatego właśnie łatwo je złamać.
3. Zamień niektóre litery wyrazu na podobne do nich cyfry lub znaki, np. „m@nd@rynka”, „3l3ktron”, „50pel3k”. W ten sposób uodpornisz swoje hasło na ataki słownikowe, w przypadku których atakujący próbuje odgadnąć twoje hasło na podstawie listy istniejących wyrazów.
4. Zamiast hasła składającego się z jednego wyrazu, ułóż dłuższe, łatwe do zapamiętania zdanie, którego pierwsze litery będą twoim hasłem. Wystarczy, że zapamiętasz zdanie: „Andrzej kupił Marysi 17 tysięcy czerwonych róż” – jednocześnie zapamiętasz trudne do złamania hasło „AkM17tcr”.
5. Nigdy nie ustawiaj hasła identycznego lub podobnego do nazwy użytkownika.
6. Staraj się mieć różne hasła do różnych serwisów. W którymś miejscu tego samego hasła możesz zawsze wstawiać pierwszą literę nazwy serwisu – w ten sposób na koncie pocztowym będziesz mieć hasło „AkM17tcrg”, a na portalu społecznościowym – „AkM17tcrf”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nawet jeśli ktoś odgadnie hasło do jednego z twoich kont, nie ułatwi mu to zadania przy innym. A może spróbuj z drugą literą? Kombinacji jest wiele.
7. Sprawdź siłę swojego hasła; możesz to zrobić np. tutaj. Jeśli jest zbyt słabe – pomyśl nad zmianą.
Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, możesz spać spokojnie – twoje bezpieczeństwo w Internecie znacznie wzrośnie. Nie bagatelizuj tego problemu. Stworzenie dobrego hasła nie wymaga wiele wysiłku, a może zaoszczędzić ci bardzo wielu kłopotów.