Znaleźliśmy właśnie bezapelacyjnego zwycięzcę w kategorii Polaków oszukanych przez cyberprzestępców na kolosalne pieniądze. Jeśli myśleliście, że kwoty rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych stanowią sowity łup dla oszustów, to… macie rację. Bledną one jednak przy pieniądzach, jakie od mieszkańca Lublina wyprowadzili zuchwali przestępcy. 71-latek został oszukany łącznie na niemal 4 miliony złotych. I to w ramach dwóch oszustw!
71-latek oszukany na blisko 4 miliony złotych
W historie takie jak ta trudno uwierzyć. 71-letni mieszkaniec Lublina dał się namówić na „zainwestowanie w nową kryptowalutę” ok. 3 milionów złotych. Chcąc odzyskać swoje pieniądze przekazał przestępcom kolejne 800 tysięcy złotych. Schemat? Oklepany do bólu i taki, który wraz z polską Policją opisywaliśmy wielokrotnie.
Nie przegap: BSOD wkrótce w wybranych systemach Linux
7 grudnia do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zgłosił się starszy mężczyzna, zawiadamiając o oszustwie. Chciał on w 2021 roku pomnożyć swoje oszczędności na handlu kryptowalutami. Zgodził się na ofertę firmy internetowej, oferującej fałszywą inwestycję w cyfrowy pieniądz. 71-latek oszukany w sumie na niemal 4 miliony złotych prawdopodobnie obserwował jak jego pieniądze mnożą się na spreparowanym „koncie inwestycyjnym”, wpłacając coraz większe sumy. Gdy zechciał je wypłacić, ślad po oszustach zniknął.
Pragnąc odzyskać pieniądze, poszkodowany zgłosił się do… fałszywej kancelarii. Przestępcy obiecali sprawne odzyskanie pieniędzy, informując w pewnym momencie o skutecznym ściągnięciu ok. 400 tysięcy dolarów na poczet zwrotu. By odzyskać pieniądze, 71-latek miał uiścić opłatę za usługę. W ten sposób stracił kolejne 800 tysięcy złotych.
Na policję mężczyzna zgłosił się dopiero, gdy w obliczu braku kolejnych wpłat na konto oszustów zaczął otrzymywać od nich groźby.
Powtarzamy za funkcjonariuszami z KMP Lublin:
Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy próbach inwestycji. Zanim zaczniecie inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć w zapewnienia osoby, która proponuje szybki i wysoki zysk. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli rzekomy doradca inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję.
Źródło: KMP Lublin, zdj. tyt. komp. własna z Canva Pro