8 kart NVIDIA GeForce RTX 4090 złamie Twoje proste hasełko w 48 minut. Albo szybciej

Maksym SłomskiSkomentuj
8 kart NVIDIA GeForce RTX 4090 złamie Twoje proste hasełko w 48 minut. Albo szybciej
Dlaczego warto ustawiać długie i skomplikowane hasła? Między innymi dlatego, że cyberprzestępcy są coraz sprytniejsi, a rozwój technologii oddaje w ich ręce narzędzia, pozwalające coraz to skuteczniej łamać różnego rodzaju zabezpieczenia. Nowe karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 niejednego zaskoczyły swoją wydajnością w grach w rozdzielczości 4K oraz zastosowaniach profesjonalnych. Jak się właśnie okazało dzięki nim z łatwością można siłowo łamać hasła.

Zobacz też: Gainward RTX 4090 Phantom GS – recenzja. Krótki test karty grzechu wartej

GeForce RTX 4090 to doskonały łamacz haseł

Osiem kart NVIDIA GeForce RTX 4090 (AD102) jest w stanie złamać absolutnie każde maksymalnie 8-znakowe hasło w czasie krótszym niż godzina. Dokładnie rzecz biorąc taki zestaw jest w stanie złamać owe hasło w ciągu maksymalnie 48 minut, przy czym czas ten może być jeszcze lepszy.

AD102 przetestowano przeciwko kryptograficznemu protokołowi sieciowemu Microsoft New Technology LAN Manager. Układ graficzny osiągnął rekordowe prędkości 300 GH/s i 200 kh/s.

W przypadku każdego z algorytmów RTX 4090 przynosi większy niż 2-krotny wzrost wydajności nad poprzednim flagowym układem RTX 3090. Jest w tej kwestii dokładnie trzykrotnie szybszy od karty AMD Radeon RX 6900 XT. Powyższą wiadomość przekazał badacz bezpieczeństwa Sama Croleya za pośrednictwem Twittera.



Publikowane co roku listy najpopularniejszych, a przez to najgorszych haseł sugerują, że internauci sięgają często po hasła znacznie krótsze, nierzadko powtarzalne. Czołowa piątka haseł w 2021 roku to:

1. 123456
2. 123456789
3. 12345
4. qwerty
5. password

Jeśli pojedyncza karta miałaby wypróbować wyłącznie hasła z listy powiedzmy 2000 najczęściej używanych haseł, a nie wszystkie możliwe kombinacje cyfr, liter i znaków, złamanie ich zajęłoby flagowej karcie NVIDIA maksymalnie kilka milisekund.

Na szczęście są też dobre wieści

Tego rodzaju urządzenia tworzone specjalnie do łamania haseł są wykorzystywane przede wszystkim w trybie offline, ponieważ rozwiązania online są zazwyczaj odporne na takie wektory ataków.

Z resztą, aby się ochronić przed metodami brute force, wystarczy korzystać z menedżera haseł, który przechowuje hasła o długości od 12 do 128 znaków. Wtedy to łamanie za pomocą metody brute force zajęłoby znacznie, znacznie więcej czasu. Miesiące, lata, może nawet wieki? 😉

Źródło: ITPro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.