Do sieci wyciekły wyniki badań medycznych tysięcy Polaków i Polek

Maksym SłomskiSkomentuj
Do sieci wyciekły wyniki badań medycznych tysięcy Polaków i Polek

Bardzo złe wieści dla osób korzystających z jednej z największych sieci laboratoriów medycznych w Polsce, ALAB. Jak donosi Zaufana Trzecia strona, wyciekły wyniki badań medycznych dziesiątek tysięcy Polaków i Polek. Przestępcy weszli w posiadanie danych pacjentów, którzy badali się pomiędzy 2017 i 2023 rokiem. Atakiem pochwaliła się grupa ransomware o nazwie RA World, publikując stosowną informację na swoim blogu. Wyciek wyników badań medycznych z ALAB należy traktować bardzo poważnie.

Wyciekły wyniki badań medycznych tysięcy Polaków

Cyberprzestępcy w Internecie udostępnili odnośniki do dwóch paczek danych. W skład pierwszej, opiewającej na 5 GB, wchodzą wyniki testów laboratoryjnych. W drugiej, liczącej sobie ok. 1 GB, znajdują się umowy zawierane przez firmę. Nie muszę chyba mówić jak wrażliwymi danymi są informacje o stanie zdrowia pacjentów.

Wyciekły wyniki badań medycznych tysięcy Polaków
Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Jak podaje ZTS, wyniki badań opublikowano w formatach PDF (czytelnym) oraz XML (wygodnym do szybkiego, przetwarzania komputerowego). Wśród udostępnionych danych widnieją wyniki łącznie ok. 55 tysięcy badań, przy czym poszkodowanych osób jest z pewnością ponad 50 tysięcy.

Pośród upublicznionych danych są imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy. Wyciek wyników badań medycznych to także szczegóły dotyczące podmiotów zlecających badań, daty badań oraz kompletne wyniki tychże.

To podobno tylko próbka danych

RA World grozi, że opublikowane dane to tylko niewielki wycinek całej zawartości wycieku. Jeśli przestępcy nie otrzymają okupu do 31 grudnia, grożą opublikowaniem pełnego zbioru danych, mającego rzekomo aż 246 GB. ZST przekazuje, że wcześniej grupa ta była słowna jeśli chodzi o realizację swoich gróźb.

Wyniki badań medycznych Polaków już teraz są pobierane i mogą zostać wykorzystane przeciwko poszkodowanym. Jeżeli korzystałeś z usług firmy ALAB nadarza się dobra okazja, żeby zastrzec sobie numer PESEL. Jak zastrzec numer PESEL podawaliśmy w innym wpisie.

To nie pierwszy przypadek wycieku danych z ALAB. Pierwszy incydent ransomware miał rzekomo miejsce w 2018 roku.

Źródło: zaufanatrzeciastrona

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.