Telefon od oszusta? Android nie pozwoli, byś padł jego ofiarą

Piotr MalinowskiSkomentuj
Telefon od oszusta? Android nie pozwoli, byś padł jego ofiarą

Google poinformowało o wdrożeniu dwóch nowych funkcjonalności, które docelowo poprawią cyfrowe bezpieczeństwo. Mowa przede wszystkim o opcji detekcji scamu. Android zacznie od razu informować użytkowników o podejrzanym połączeniu telefonicznym i zaproponuje szereg przydatnych wskazówek. Oprogramowania będzie też skuteczniej informować o aplikacjach mogących wyrządzić krzywdę naszemu urządzeniu bądź pozyskać dane bez uzyskania stosownej zgody.

Android i ochrona przed scamem – co warto wiedzieć?

Nie tak dawno dowiedzieliśmy się o rzekomej dacie premiery Androida 16 – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to debiut kolejnej iteracji oprogramowania nastąpi kilka miesięcy wcześniej niż zazwyczaj. Wtedy też konsumenci otrzymają szereg usprawnień, do tej pory dowiedzieliśmy się o kilku z nich. Przyjdzie chociażby czas na zwiększenie priorytetu dla funkcji pozwalających personalizować interfejs.

Wspomniane nowości trafiły już do urządzeń marki Pixel, ich posiadacze mogą więc sprawdzić czy faktycznie tak jest. Smartfony innych producentów także otrzymają stosowną aktualizację, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Pierwsza funkcja nosi nazwę „Scam Detection” i wykorzystuje sztuczną inteligencję (co rzecz jasna nie jest żadnym zaskoczeniem). Jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, rozwiązanie zadziała już podczas trwającej rozmowy telefonicznej. Jeśli zaawansowane mechanizmy wykryją podejrzaną aktywność, to wyświetlone zostanie powiadomienie (okraszone wibracjami) zachęcające do zakończenia połączenia. Konsumentom powinna więc zapalić się wtedy czerwona lampka.

Niezwykle istotnym elementem jest działanie opcji w czasie rzeczywistym. Nie powinno więc zdarzyć się, że funkcja zadziała gdy będzie już za późno. Co ciekawe, nie trzeba korzystać z nowości – przełącznik ją deaktywujący zostanie wdrożony do sekcji ustawień. Google postarało się również o kompatybilności „Scam Detection” z jak największą liczbą ustawień. Skorzystają z niej posiadacze smartfonów Pixel 6 lub nowszych.

Nie spodziewajcie się jednak, że rozwiązanie od razu trafi do Polski – obecnie znajduje się ono w wersji beta wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych w języku angielskim. Pozostaje mieć nadzieję, że globalna premiera nastąpi w przyszłym roku. Oszustwa telefoniczne wciąż stanowią trudną do opanowania plagę.

Koniec z podejrzanymi aplikacjami mobilnymi

Usprawniono również system Google Play Protect za sprawą narzędzia „live threat detection”, które w czasie rzeczywistym będzie informować o odnalezieniu podejrzanej aplikacji mobilnej. Ulepszone mechanizmy utrudnią przy okazji zadanie złośliwym deweloperom chcącym wykraść dane niczego nieświadomych konsumentów. Niepokojąca aktywność zostanie wykryta znacznie szybciej, by użytkownicy mogli w porę zareagować.

Początkowo funkcja będzie skupiać się na zagrożeniach związanych z pozyskiwaniem osobistych oraz wrażliwych danych. Google obiecuje jednak, że w przyszłości dojdzie do wykrywania innych podejrzanych aktywności. Co ciekawe, opcja także jest dostępna dla starszych smartfonów marki Pixel (model 6 lub nowszy). Producent nie wspomina nic o ograniczeniu regionalnym, więc zapewne polscy klienci również z niej skorzystają.

Mimo wszystko warto nie polegać w stu procentach na technologii. Podczas prowadzenia rozmów telefonicznych czy instalowania aplikacji zachowajcie zdrowy rozsądek i zwracajcie uwagę na szczegóły. Jeśli nawet przez chwilę coś wyda się Wam podejrzane, to odinstalujcie program oraz się rozłączcie.

Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@ageing_better)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.