Antywirus Kaspersky zakazany – ma stanowić zagrożenie

Maksym SłomskiSkomentuj
Antywirus Kaspersky zakazany – ma stanowić zagrożenie

Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił plan wprowadzenia zakazu sprzedaży oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab z powodu domniemanych powiązań firmy z Kremlem. Sekretarz Handlu Gina Raimondo stwierdziła w czwartek, że wpływ Moskwy na Kaspersky stanowi znaczące zagrożenie dla infrastruktury i usług USA.

Problemy Kaspersky Lab – oprogramowanie zakazane w USA

Ogłoszony właśnie plan rządu Stanów Zjednoczonych skutecznie zablokuje odsprzedaż i licencjonowanie produktu, a także pobieranie aktualizacji oprogramowania od 29 września tego roku. Nowe transakcje biznesowe będą ograniczone w ciągu 30 dni od ogłoszenia. Sprzedawcy i odsprzedawcy, którzy naruszą ograniczenia, będą musieli liczyć się z karami finansowymi ze strony Departamentu Handlu.

Kaspersky nie będzie mógł już między innymi sprzedawać swojego oprogramowania w Stanach Zjednoczonych ani dostarczać aktualizacji do oprogramowania już używanego

– poinformował Departament Handlu.

Przedstawiciele firmy Kaspersky zapowiedzieli już, że sięgną po wszystkie dostępne metody prawne, aby obronić się przed zakazem. Oświadczyli, że Kaspersky to prywatnie zarządzana firma bez powiązań z rządem rosyjskim.

Jak zapowiedziano, Departament Handlu umieści również dwie rosyjskie i jedną brytyjską jednostkę Kaspersky na liście podmiotów rzekomo współpracujących z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Rosyjska ambasada w USA nie odpowiedziała na prośby dziennikarzy o komentarz.

Do nie korzystania z oprogramowania antywirusowe Kaspersky są zachęcani także europejczycy, mimo że to nie zostało zakazane w Unii Europejskiej. Różne źródła twierdzą, że Kaspersky wspiera budowę rosyjskich dronów bojowych wykorzystywanych na Ukrainie. Producent temu zaprzecza.

Kaspersky na cenzurowanym już od kilku lat

Kaspersky od dłuższego czasu znajduje się na celowniku Amerykanów. W 2017 roku Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakazał używania oprogramowania antywirusowego firmy w sieciach federalnych, powołując się na powiązania producenta z rosyjskim wywiadem.

Kaspersky Lab ma swoją siedzibę w Moskwie i posiada biura w 31 krajach na całym świecie. Obsługuje ponad 400 milionów użytkowników i 270 000 klientów korporacyjnych w ponad 200 krajach.

Źródło: Reuters

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.