Aplikacje kopiące kryptowaluty na Androida to scam

Maksym SłomskiSkomentuj
Aplikacje kopiące kryptowaluty na Androida to scam
Pomimo że na przestrzeni ostatnich kilku tygodni większość kryptowalut straciła sporo na swojej wartości, wirtualne pieniądze wciąż cieszą się ogromną popularnością. Podczas gdy jedni kopią kryptowaluty, inni w nie inwestują. Istnieją oczywiście także takie osoby, które nie mają z tym rynkiem wiele wspólnego. Część z nich daje się nabierać różnorakim oszustom, kuszącym szansą na kolosalny, łatwy i szybki zarobek. Do najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców zaliczają się bez wątpienia wszelakie „koparki” na Androida.

Fałszywe aplikacje kryptowalutowe na smartfonach

Eksperci z Lookout opublikowali w tym tygodniu szczegółowy raport na temat złośliwych aplikacji, rzekomo służących do pozyskiwania kryptowalut. Analitycy bezpieczeństwa zidentyfikowali ponad 170 aplikacji stworzonych przez oszustów, które obiecują szybki zysk płynący z kopania kryptowalut w chmurze, rzecz jasna za opłatą. W rzeczywistości apki niczego nie wydobywają, ale skutecznie wyłudzają pieniądze internautów.

Celem istnienia wzmiankowanych aplikacji jest tak naprawdę zuchwała kradzież pieniędzy. Spragnieni łatwego zysku internauci opłacają sobie udziały w mocy obliczeniowej rzekomo istniejących koparek, mających pozyskiwać kryptowaluty na ich konto. W rzeczywistości żadna usługa nie jest aktywowana – wyjaśniają na swoim blogu badacze z Lookout Threat Lab. „Na podstawie naszej analizy szacujemy, że oszukano ponad 93 000 osób i ukradziono co najmniej 350 000 dolarów (ok. 1,34 mln złotych) od osób płacących za fałszywe usługi”, czytamy.

scam

W aplikacji CloudScam BTC Cash hashrate GH/s jest tylko licznikiem, który resetuje się do zera po doliczeniu do dziesięciu. Żadna aktywność w chmurze nie jest inicjowana. | Źródło: Lookout

Lookout podzieliło aplikacje na dwie odrębne kategorie, które nazwano BitScam i CloudScam. Jedyną różnicą między nimi stanowi to, że aplikacje BitScam akceptują Bitcoin i Ethereum jako opcje płatności. Najbardziej przerażający jest fakt, że Lookout znalazł aż 25 szkodliwych aplikacji w sklepie Google Play. Google usunęło wszystkie aplikacje, ale oszuści nadal na nich zarabiali.

Jak działa mechanizm oszustwa?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób użytkownicy są oszukiwani, jest to całkiem proste. Po pierwsze, za wiele aplikacji płaci się z góry, więc nawet jeśli nigdy ich nie używasz, oszuści mają już twoje pieniądze. Aby wyłudzić jeszcze więcej pieniędzy, przestępcy sprzedają dodatkowo aktualizacje i subskrypcje w swoich aplikacjach. Użytkownicy nie mogą wypłacać swoich zarobków, dopóki nie osiągną minimalnej kwoty do wypłaty. Nawet jeśli kiedykolwiek osiągną wyśrubowaną granice, aplikacje po prostu wyświetlają komunikat o błędzie lub… resetują saldo.

Źródło: Lookout

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.