Wiele wskazuje na to, że oszustom nadal skutecznie udaje się wykorzystywać sprawdzone metody. Tym razem dowiedzieliśmy się o młodej kobiecie, która przez zaledwie trzy miesiące nabrała ponad setkę osób i wyłudziła od nich mnóstwo pieniędzy. Sprawą na szczęście zainteresowała się policja i zatrzymała przestępczynię. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.
BLIK nadal jest narzędziem wielu oszustów
Niejednokrotnie dawaliśmy Wam znać o internetowych przestępstwach. Nieuważne ofiary często tracą oszczędności swojego życia lub wrażliwe dane. Odzyskanie tych rzeczy z powrotem jest niezwykle trudne i zazwyczaj się to nie udaje. O prawdziwym sukcesie możemy mówić natomiast w momencie, gdy cyberzłodziej wpadnie w ręce służb. Właśnie jesteśmy świadkami tego typu sytuacji.
- Sprawdź również: Wygrałeś konkurs na Facebooku? Oszuści chcą, byś w to uwierzył
Komenda Miejska Policji w Bielsko-Białej poinformowała o niemałym sukcesie. Okazuje się bowiem, że policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 25-latkę działającą metodą „na BLIKA”. Kobieta czeka teraz na proces, grozi jej nawet do 8 lat więzienia. Co więc takiego zrobiła?
Przestępczyni działała tylko przez 3 miesiące, lecz nie marnowała tego czasu. Zdążyła oszukać ponad 100 osób na terenie całego kraju i to na łączną kwotę 70 000 złotych. Obywatelka bardzo chciała, by jej nie rozpoznano. Często zmieniała więc miejsce zamieszkania, zatrudnienia, a także wygląd. Przy wypłacaniu pieniędzy w bankomatach zasłaniała natomiast twarz maseczką. Przechodząc przez ten proces także była uważna.
Korzystała wyłącznie z urządzeń nieposiadających monitoringu oraz za każdym razem starała się szukać innego bankomatu. Policjanci informują, że kobietę udało się znaleźć „dzięki intensywnej współpracy operacyjno-dochodzeniowej i żmudnemu przeglądaniu zabezpieczonych nagrań”. Oprócz tego analizowano postępowania prowadzone w całej Polsce.
Kobieta usłyszała mnóstwo zarzutów
Do zatrzymania kobiety doszło w styczniu 2024 roku, wtedy też śledczy przedstawili mieszkance Sosnowca aż 124 zarzuty – sporo. Służby przy okazji postanowiły zaapelować do wszystkich osób, by uważały przy dokonywaniu jakichkolwiek płatności BLIK.
Oszuści często działają tak, że włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych i piszą do znajomych danej osoby. Dają tam znać, że pilnie potrzebują pieniędzy i liczą na to, że zaniepokojony bliski nabierze się na ten trik. Wtedy też podają kod BLIK i za kilka chwil tracą określoną sumę pieniędzy, której najprawdopodobniej nigdy już nie zobaczą.
Warto więc zadbać o zabezpieczenie dostępu do portali społecznościowych, potwierdzać tożsamość znajomych i sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem. Wtedy minimalizujemy szansę na padnięcie ofiarą przestępców.
- Przeczytaj także: Oszuści wciąż atakują. Nie wierz w te wiadomości „od policji”
Nie dajcie się więc oszustom i dajcie znać swoim znajomym, by uważali na prośby odnośnie do podania kodu BLIK.
Źródło: Komenda Miejska Policji w Bielsko-Białej / Zdjęcie otwierające: BLIK, unsplash.com (@firmbee)