Czy na moim smartfonie jest Pegasus?
Jeszcze w lipcu obecnego roku stworzono narzędzie o nazwie Mobile Verification Toolkit (MVT), dzięki któremu da się łatwo zweryfikować to, czy na danym smartfonie z Androidem lub iOS działa Pegasus. Do jego uruchomienia potrzebny jest komputer z systemem Windows, mac OS lub Linux oraz… odrobina wiedzy technicznej.
MVT dostępne jest w serwisie Github pod tym adresem. Aby z niego skorzystać niezbędna jest znajomość obsługi wiersza polecenia, jako że konfiguruje się go w całości dzięki komendom tekstowym. Uruchomienie narzędzia oraz proces skanowania trwają maksymalnie 10-15 minut. Niezbędne jest jeszcze wykonanie kopii zapasowej zawartości potencjalnie podsłuchiwanego urządzenia – to ją skanowało będzie oprogramowanie MVT.
Czy w Polsce działa Pegasus?
Według doniesień z 2019 roku, Pegasusa kupiła polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pomimo że oficjalnie nikt tego nie potwierdził, za pośrednictwem oprogramowania szpiegowani są już Polacy. Ofiarami rządowego „nasłuchu” padli ostatnio adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek, co udowodnili analitycy instytucji Citizen Lab.
Co istotne, dostęp do Pegasusa nie jest sprzedawany podmiotom prywatnym, a wyłącznie agencjom rządowym. Ostatnio Polska wypadła z listy krajów, do których można sprzedawać oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Dostęp utraciły przy okazji Węgry oraz kilka reżimowych państw.
Źródło: github