Dane Polaków trafią do Poczty Polskiej w Excelu. I to bez hasła

Tomasz BielskiSkomentuj
Dane Polaków trafią do Poczty Polskiej w Excelu. I to bez hasła
{reklama-artykul}
Nowe przepisy wprowadzone rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych, które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw wskazują na to, iż dane Polaków trafią do Poczty Polskiej w postaci plików z rozszerzeniem .xls. Dane będą obsługiwane przez program Microsoft Excel i jak donosi serwis Niebezpiecznik, w niektórych przypadkach transfer danych może odbyć się bez zaszyfrowania danych hasłem.
Nowe przepisy wspomniane w akapicie powyżej, weszły w życie 9 maja bieżącego roku. Określają one kwestię przekazywania spisu wyborców gminnej komisji wyborczej oraz operatorowi, który został wybrany w związku z przeprowadzeniem wyborów powszechnych. W tym wypadku jest to oczywiście Poczta Polska. Według regulacji, wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast mają przekazywać dane komisjom wyborczym w formie wydruku opatrzonego podpisem lub podpisem elektronicznym lub w postaci elektronicznej – podpisanej podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

pocztapolskadaneexcel
fot. Paweł Czerwiński – Unsplash

Informacje będą dostępne w postaci pliku możliwego do edycji z rozszerzeniem .xls lub .xlsx – bez hasła. W skład danych w pliku Excela wejdą takie informacje, jak imiona, nazwiska, adresy PESEL, daty urodzenia, dane adresowe oraz inne uwagi. Przekazanie tych danych odbędzie się przez ePUAP lub na „informatycznych nośnikach danych”. Niestety cała sytuacja jest dość mocno kontrowersyjna. Przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej może stać się miejscem do nadużyć – szczególnie w przypadku tak dużej ilości wrażliwych danych.

Jak zwraca uwagę Niebezpiecznik, na terenie całej Polski dojdzie do wytworzenia sporej ilości plików z danymi osobowymi. Pytań związanych z bezpieczeństwem procesu pozostaje wiele i na równie wiele z nich nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi.

Niezależnie od sytuacji politycznej oraz prywatnych preferencji, warto zwrócić uwagę, z jak dużym problemem w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa będziemy borykać się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Źródło: Niebezpiecznik / fot. Poczta Polska – Facebook

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.