Dlaczego nie warto zastrzegać numeru PESEL?

Maksym SłomskiSkomentuj
Dlaczego nie warto zastrzegać numeru PESEL?

Ministerstwo Cyfryzacji niedawno podało, że już 4 miliony Polaków zastrzegło numery PESEL w aplikacji mObywatel. To imponująca i dość zaskakująca zarazem liczba. O zaletach płynących z tego rodzaju działania skupiliśmy się w swoim poprzednim wpisie. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że skorzystanie z opcji Zastrzeż PESEL w mObywatel lub zrobienie tego w placówce bankowej, na poczcie lub dowolnym urzędzie gminy niesie ze sobą także pewne niedogodności. Poznaliście już mocne strony dokonania tego rodzaju blokady, a dziś dowiedziecie się dlaczego nie warto zastrzegać numeru PESEL.

Dlaczego nie warto zastrzegać numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL może wydawać się naprawdę atrakcyjnym sposobem na ochronę przed kradzieżą tożsamości. Przed podjęciem działania należy rozważyć potencjalne konsekwencje takiej decyzji.

Zastrzeżenie numeru PESEL to pewne utrudnienia w codziennym życiu. Przykładów nie trzeba szukać daleko – pojawią się problemy z podpisywaniem umów z operatorem komórkowym, wyrabianiem kopii karty SIM, zakupami na raty, wypłacaniem w banku większych kwot pieniędzy (powyżej trzykrotności pensji minimalnej – 12726 złotych), otwieraniem rachunków bankowych, czy też oczywiście braniem kredytów lub pożyczek.

Jak widzicie „wady” zastrzegania numeru PESEL są w istocie zaletami, dla których niektórzy numer PESEL zastrzegają. Zapewne takiego zastrzeżenia warto dokonać w przypadku seniorów, którzy rzadko wykorzystują PESEL do dokonywania wyżej wymienionych czynności.

Pamiętaj, że możesz mieć zastrzeżony PESEL, na godzinę cofnąć zastrzeżenie, załatwić sprawę w banku lub u operatora, a potem znowu go zastrzec!

Istnieją rzecz jasna alternatywne metody ochrony wobec zastrzeżenia numeru PESEL. Warto dbać o swoje bezpieczeństwo poprzez korzystanie z silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego. Należy mieć się na baczności w trakcie rozmów telefonicznych. Oszustwa na policjanta, na wnuczka i podobne nadal są szalenie popularne. Złotą zasadą jest nie ufanie NIKOMU, kto do Was dzwoni. Uważnie sprawdzajcie wyciągi bankowe i monitorujcie historię kredytową w BIK.

Zanim zdecydujesz się na zastrzeżenie numeru PESEL, warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Oczywiście zastrzeżenie numeru PESEL da się wycofać.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Anulowanie zastrzeżenia numeru PESEL jest możliwe natychmiast, o każdej porze dnia i nocy, nawet w weekendy. To rozwiązanie przydaje się, gdy chcesz szybko skorzystać z usług bankowych czy innych instytucji finansowych. Warto jednak pamiętać, że ponowne zastrzeżenie numeru będzie możliwe dopiero po upływie 30 minut od cofnięcia. To zabezpieczenie ma na celu ochronę przed przypadkowymi zmianami statusu PESEL i ewentualnymi próbami wykorzystania go przez osoby niepowołane.

Najszybszym sposobem na cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest skorzystanie z profilu zaufanego na stronie gov.pl, w tym miejscu. Następnie:

  • Kliknij przycisk Cofnij zastrzeżenie i zaloguj się. System przeniesie cię do mObywatel.gov.pl.
  • Wybierz Cofnij zastrzeżenie.

To samo możesz zrobić w aplikacji mObywatel na swoim smartfonie.

Uwaga: jeśli działasz jako pełnomocnik, możesz tylko zastrzec numer PESEL osoby, którą reprezentujesz – nie możesz cofnąć zastrzeżenia.

Sami widzicie, że numer PESEL po prostu warto zastrzegać. Cofnięcie kłopotliwego w niektórych sytuacjach zastrzeżenia, to zaledwie kilka kliknięć na komputerze lub smartfonie.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.