Bomba z opóźnionym zapłonem
Omawianą technikę zaobserwowali badacze z firmy Kaspersky, którzy przeanalizowali próbkę złośliwego oprogramowania pochodzącą z komputera klienta w lutym tego roku. Podczas analizy eksperci zauważyli, że haker zdołał umieścić „bezplikowe” malware w systemie ofiary, ukrywając je w dzienniku zdarzeń systemu Windows. Nigdy wcześniej nie mieli z czymś takim do czynienia.
W ramach wyrafinowanego, nowatorskiego ataku hakerzy wstrzykują ładunki shellcode (prosty, niskopoziomowy program) do dziennika zdarzeń systemu Windows, a dokładniej mówiąc do dziennika usługi zarządzania kluczami (KMS). Odbywa się to przy pomocy niestandardowego droppera złośliwego oprogramowania.
Hakerzy znaleźli sposób na ukrywanie malware w dzienniku zdarzeń Windows 11. | Źródło: Kaspersky
Co najciekawsze, dropper ładuje złośliwy kod, wykorzystując exloit biblioteki DLL i chowa się jako kopia autentycznego zdarzenia błędu. Zatem, nawet jeśli zerkniesz do dziennika zdarzeń w poszukiwaniu malware, nie będziesz w stanie dostrzec niczego nadzwyczajnego. Dzięki dropperowi haker jest w stanie zainstalować na komputerze trojana, który będzie siał spustoszenie w systemie.
Przestroga przed pobieraniem plików wątpliwego pochodzenia
Celem ataku z użyciem nowej metody ma być uzyskanie cennych danych użytkownika. Haker lub hakerzy, którzy za nią stoją są zdaniem ekspertów doświadczeni w zakresie rozpowszechniania malware i prawdopodobnie mają do dyspozycji dobry zestaw narzędzi, który umożliwia im to.
Nie wiadomo, kto był klientem firmy Kaspersky, który został ofiarą nowatorskiego ataku. Ofiara weszła w styczność ze złośliwym oprogramowaniem, po tym jak podstępem została nakłoniona do pobrania archiwum RAR z ogólnodostępnej internetowej usługi pozwalającej na udostępnianie plików.
Jak uchronić się przed atakami tego typu? Przede wszystkim nie klikaj w podejrzane wysyłane do Ciebie linki, zawarte czy to w wiadomościach e-mail czy innych. Nie pobieraj też plików, pochodzenia których nie jesteś pewien. Być może stosując się do tych zasad uchronisz swój komputer przed infekcją złośliwym oprogramowaniem.
Źródło: Kaspersky / fot. tyt. Canva