Wyniki doświadczeń naukowców University College zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science. Zespół inżynierów opisał w nim proces analizy milionów zdjęć udostępnionych publicznie na popularnej stronie serwisu internetowego stworzonego do gromadzenia i udostępniania zdjęć cyfrowych online.
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że większość nowoczesnych aparatów, zwłaszcza w smarfonach, dodaje do obrazów dane, które mogą być udostępniane przez innych jeśli te obrazy są dostępne publicznie, na przykład na portalach służących do wymiany lub publikacji plików. Jednym z takich elementów są współrzędne GPS, które umożliwiają zlokalizowanie miejsca, gdzie zdjęcie zostało zrobione.
Fotografie często posiadają również znacznik czasu określający dokładnie, kiedy zdjęcie zostało wykonane. Naukowcy skupili się na wydobyciu tych danych analizując materiały umieszczone w serwisie Flickr przez ludzi w Wielkiej Brytanii. W sumie zespół uzyskał dane GPS i datowniki z ośmiu milionów zdjęć wykonany przez około 16 tys. ludzi. Oczywiście zdjęcia te były udostępnione publicznie i dostęp do nich nie był w żaden sposób ograniczony.
Następnie badacze stworzyli algorytm komputerowy, który dokonał selekcji tego olbrzymiego materiału, separując zdjęcia wykonane określonymi egzemplarzami aparatów z unikalnymi identyfikatorami i przyporządkowując im wszystkie fotografie, które zostały za ich pomocą wykonane. Kolejnym krokiety było zastosowanie algorytmu do analizy zebranych danych i wyznaczenia przyszłych ruchów całych grup ludzi.
By sprawdzić poprawność uzyskanych wyników, naukowcy porównali je do danych z badań rządowych dotyczących krajowych wzorców podróży i przemieszczani się obywateli. Okazało się, że wyniki są zgodne z 92 %. Zespół z University College poinformował również, że za pomocą swojego programu mogą skupić się na konkretnych jednostkach, a przynajmniej ich aparatach, i przewidzieć, gdzie osoba może być w danym momencie.
Badania naukowców wskazują na braki w kwestiach bezpieczeństwa i łatwość w uzyskaniu osobistych danych tysięcy osob, ale także na nowy sposób śledzenia wielkich mas ludzi, który można by wykorzystać np. w planach budowy dróg lub innych projektach transportowych.
Serwis Flickr powstał w 2004 roku. Został zaprojektowany przez kanadyjskie studio Ludicorp. W 2011 roku Flickr został zakupiony przez amerykańskie Yahoo. Tylko w 2014 roku użytkownicy umieścili w serwisie ponad 670 mln zdjęć. Miesięcznie na serwery Flickr ładowanych jest niemal 66 mln fotografii, a dziennie prawie 2 mln (1,83 mln). Serwis posiada ponad 93 mln aktywnych użytkowników z 63 krajów.
Źródło: Phys.Org