Po drugie, ogólny kierunek ataków zaczął ulegać zmianie. Atakujący są zainteresowani nie tylko kradzieżą pieniędzy od potencjalnych ofiar, ale także są spragnieni informacji. Ataki na Sony, RSA, duże międzynarodowe korporacje, misje dyplomatyczne i bazy wojskowe potwierdziły ten trend: sprawa ataków ukierunkowanych ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż te ostatnie przykłady były związane z atakami na komputery, możemy przypuszczać, że mobilni cyberprzestępcy zastosują te same środki i zasady w atakach skierowanych na smartfony.
Po trzecie, sprzedaż smartfonów wciąż rośnie. Wielu ludzi nie może już wyobrazić sobie życia bez tych urządzeń – używają ich w domu, na wakacjach, w biurze. Jednocześnie takie połączenie firmowego i prywatnego użycia mobilnego urządzenia stwarza nowy problem – chociaż nasze smartfony zawierają informacje wartościowe dla cyberprzestępców, korzystając z nich jesteśmy mniej ostrożni i mniej dbamy o bezpieczeństwo niż w przypadku komputerów lub laptopów. Dlatego smartfony mogą stać się łatwym celem ataków.
Aby zminimalizować ryzyko, należy postępować zgodnie z poniższymi radami:
- Należy unikać z korzystania z publicznych lub niezaufanych sieci WiFi;
- Należy zawsze pilnować swojego urządzenia;
- Firmowe smartfony i urządzenia mobilne powinny obowiązkowo posiadać oprogramowanie do szyfrowania i zdalnego usuwania danych;
- Należy regularnie uaktualniać system operacyjny i oprogramowanie firm trzecich;
- Należy uważnie czytać wszystkie upoważnienia i regulaminy;
- Należy ignorować wszelkie wiadomości spamowe, zwłaszcza te zawierające odsyłacze;
- Należy korzystać z szyfrowania zawartości smartfonu;
- Należy unikać łamania i odblokowywania zabezpieczeń systemu operacyjnego smartfonu.
Źródło: Kaspersky Lab