Brytyjscy policjanci zajmujący się przestępczością komputerową biorą “na celownik” 9-latków, stawiając na ich edukację. Okazuje się, że już w tak młodym wieku dzieciaki potrafią atakować konkretne usługi za pośrednictwem prostych DDoS-ów.
Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NSA) jest świadoma rosnącego problemu i uruchomiła nową inicjatywę z nadzieją edukowania młodzieży o konsekwencjach przeprowadzania wspomnianych ataków typu DDoS.
Średnia wieku to od 9 do 15 lat
Badanie przeprowadzone przez National Cyber Crime Unit, jednostkę znajdującą się przy brytyjskim NCA wykazało, że liczba ataków typu Distributed Denial of Service wymierzonych w sieci szkolne i internetowe wzrosła dwukrotnie od 2019 roku. Być może na sytuację ma również wpływ sama pandemia oraz coraz większa liczba zajęć zdalnych, zmuszających dzieciaki do korzystania z sieci.
Według wspomnianego badania, za większą część ataków odpowiadają dzieciaki o średniej wieku 15 lat, najmłodsze z nich mają z kolei zaledwie 9 lat.
fot. Markus Spiske – Unsplash
Jak dzieci poznają tego typu techniki? Analitycy szacują, że młode osoby pozyskują wiedzę z gier online oraz dedykowanych hacków i modów usprawniających poszczególne produkcje. Dzięki atakom DDoS dzieciaki uzyskują przewagę nad przeciwnikami i po prostu wygrywają.
Badania sugerują, iż większość młodych uczniów nie uważa za złe zakłócania doświadczenia z gry w przypadku innych graczy – atak typu DDoS jest przez nich uważany jako zwykły, inny sposób na wygraną. Nastolatkowie nie wiedzą, że poprzez takie ataki mogą w przyszłości popaść w konflikt z prawem.
Edukacja związana z cyberprzestępczością oraz atakami DDoS będzie wdrażana do ponad 2000 szkół podstawowych i średnich w Wielkiej Brytanii. Kampania ma na celu wpłynięcie na młodych ludzi oraz pokazanie im, jak mogą wykorzystać swoje umiejętności w ramach nowych technologii w pozytywny sposób.
A Wy co robiliście, jak mieliście 9 lat? Ja korzystałem z modów, ale nie miałem wtedy pojęcia, że istnieje coś takiego jak DDoS. Nie mówiąc już o wykonaniu samego ataku.
Źródło: NCA / fot. Ahmed Hindawi – Unsplash